İçkinin Hasarları
Psikoloji

İçkinin Hasarları

Fazla içki kullanımı ehemmiyetli bir sosyal ve tıbbi meseledir. Bir çok cemiyette orta seviyede içki kullanımı kabul edilebilir. Ancak fazla içki kullanımı karaciğer,pankreas,beyin ve dolaşım sistemine büyük zararlar verir.

Beyin ve Asap Sistemi

Fazla içki kullanımının beyin ve asap sistemi üzerine ehemmiyetli tesirleri vardır. İçki geçici bir bellek kaybına da neden olabilir. Gerek yeni içmeye başlayanlarda gerekse fazla kullananlarda içtikleri yarıyılın tümünü ya da bir bvefatını unutmak sık görülen bir vaziyettir. Fazla içki kullananlarda,alkol bırakıldıktan sonra birkaç hafta süren geçici bellek kayıpları da görülebilir. Ancak içkiden uzak durulduğunda bellek meseleleri ortadan kalkabilir.

Fazla içki kullanımı uyku bozukluklarına ve bütün gece yattıktan sonra bile sabah bit-kilometre kalkmaya neden olabilir. Beynimizin faalliğiyle hafif veya orta uyku derinliği yarıyıllarından,rüya gördüğümüz uyku yarıyılına geçeriz. Bu yarıyıla süratli göz hareketleri REM yarıyılı denir ki fiziksel ve ruhsal sıhhatimiz bu yarıyıla bağlıdır. Ne yazık ki içkinin anestezik narkoz benzeri tesiri beynin yeterince REM uyku yarıyılı oluşturma maharetini tesirler ve bu vaziyet fazla içki kullananlarda görülen sabah bitkinliğinin sebebidir.

Bazı kronik içkilerde Wernicke-Korsakoff Belirtiyi sınan bir nörolojik bozukluk bulunabilir. Bu bozukluk özellikle makûs beslenen özellikle noksan tiamin[B1 vitamini] içkilerde görülür.

Hastalığın ilk belirtisi göz adalelerinde ani eforsuzluk ve felce bağlı çift görmedir. Zamanla hasta desteksiz ayakta duramaz veya yürüyemez. Wernicke-Korsakoff Belirtiyi nda hasta özellikle yakın geçmişe ait vakaları unutur,ayrıca çok ileri derecede bellek kayıpları da ortaya çıkabilir; yarıyıl yarıyıl kim olduğunu bile unutur. Ayrıca bu şahıslarda kendiliğindene konuşma, bulunduğu yerin ve zamanın farkında olmama ve sanrılar reel olduğu düşünülen hayaller görülebilir.

Wernicke-Korsakoff Belirtisinin rehabilitasyonu bellidir:içkiden uzak durmak ve vitamin noksanlığı belirtilerini geriletmek için tiamin B1 vitamini kullanmak. Ancak bu bozukluğun yol açtığı şikayetler genellikle bütün olarak ortadan kalkmaz.

Sindirim Sistemi

İçki midenizin iç yüzeyini örten tabakayı tahriş ederek gastrite, kusmaya yol açarak midenin üst bvefatı ve yemek borusunun alt bvefatında ufak yırtıklara neden olabilir; Mallory-Weiss Yırtıkları sınan bu ufak yırtıklardan kanama olabilir. Uzun müddet içki kullanımı özellikle B vitaminlerinin özellikle folik asit ve tiamin ve öteki besinlerin emilimini engelleyebilir. İçki kullanımını kestiğinizde bu meselelerin çoğu ortadan kalkacaktır. Bununla birlikte, yağlanmış veya büyümüş karaciğer, içki hepatiti veya yemek borusu varisleri gibi meseleler acil tıbbi müdahale gerektirir.

Dolaşıma katılan içki karaciğere kazanç ve orada enzimler tarafından dağılınır. Sıhhatli bir karaciğer içkiyi saatte 50 kalori oluşturacak bir süratle parçalar. Bu 30ml. viskiye denktir. Şayet karaciğere gelen içki bu ölçüden fazla olursa, ufalanana kadar kanda kalacaktır.

İçki kullanımından sonraki gün ortaya çıkan baş ağrısı ve ağız kuruluğunun sebebi pek belli değildir. Muhtemel bir neden, içkinin idrar söktürücü tesiri sebebiyle oluşan su kaybıdır. Bu, dehidratasyona bedendeki akışkanın eksilmesi neden olabilir. Bu şikayetlerin ortadan kalkması için dinlenmek, bol ölçüde akışkan ve bir ağrı kesici almak gerekir mide meseleyi olanlar ağrı kesici kullanırken dikkatli olmalıdır.

İçkilerde akut veya kronik pankreas iltihabı da görülebilir.

Dolaşım Sistemi

İçki geçici olarak kan basıncını düşürebilir. Ancak devamlı kullanıldığında kan basıncını yükseltebilir.

Devamlı ve fazla içki kullananlarda kardiyomiyopati denilen, kalp adalesini harabeden ve aritmiden kalp atışları ritminde kumpassızlık kalp yetmezliğine kadar muhtelif ehemmiyetli meselelere yol açan bir hastalık da sık olarak görülür. Az ölçüde içki kullanımı da kalp hastalığı ihtimalini artırır.

Cinsel İşlevler

İçki alışkanlığı erkeklerde empotansa sertleşme kaybı neden olabilir. Bayanlarda ise adet kumpası bozulabilir. Ayrıca anne karnındaki bebeğin sıhhatini ve gelişimini bozacağı için, hamile bayanların netlikle içki içmemeleri gerekir.

Kanser

İçkilerde kalp-damar hastalıklarından sonra en sık vefat sebebi kanserdir. İçki kullanmayanlara göre kansere tutulma ihtimalleri oldukça yüksektir özellikle gırtlak, yemek borusu, mide ve pankreas kanserleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir