İçkinin Bedene Tesirleri
Psikoloji

İçkinin Bedene Tesirleri

Merkezi asap sistemini baskılayan etil içki sizi rahatlatır ve beyindeki hakimiyet merkezlerini de baskıladığı için kendinizi hakimiyet etme kabiliyetiniz eksilir. Ne kadar çok kapsasanız o kadar uysallaşırsınız. Fazla içki içerseniz konuşmanız ve adaleleriniz arasındaki tamlık bozulabilir. Fazla ölçüde alınan içki uykuya ve bazı gidişatlarda beyindeki hayatsal merkezleri ileri derecede baskılayarak, hayatı tehdit eden bir komaya neden olabilir.

İçkinin büyük kısmı ince barsaktan emilse de ağız,yemek borusu ve midede de az ölçüde emilebilir. ince barsaktan emilen içki ölçüyü muhtelif etmenlere bağlıdır. Şayet mideniz boşsa içkinin büyük bir kısmı süratle emilerek kana geçer. Mide ve ince barsakta, özellikle büyük parçalı ve yağlı yiyeceklerin bulunması midenen boşalmasını ve böylece içkinin emilmesjini yavaşlatır.

İçki kana geçtiğinde süratle tam bedene bölerek, hücre içi de dahil su bulunan her yere taşınır. İçkinin zehirleyici tesirinden bu dağılım mesuldür. İçki, hamile bayanlarda bebeğe ve emziren bayanlarda anne sütüne geçer.

İçki hemen hemen tümüyle bedenimizde yakıt olarak kullanılsa da az ölçüde idrar ve solunum yoluyla da atılır. Dışarı verdiğimiz soluktaki içkiyi ölçerek bedeninizdeki ölçüsünü tanımlayan testler vardır. Soluktaki içki seviyeyi ile kandaki içki yoğunluğu arasında bir para lellik vardır.

Nefesinizin içki kokması hem çok az kokusu olan içkiden hem de alkolün öteki kısımlarının bedende ayrılınmasından metabolizma kaynaklanır, alkol birbirlerinden değişik soluk kokularına neden olur. misalin biranın solukta oluşturduğu koku viskininkinden değişiktir. Cin ve votkanın kokusunu almak daha zordur.

İçki bir anestezik narkozda kullanılan maddeler gibi beyin işlevini gitgide çoğalarak baskılar. İçki içerken ilk evvel düşünme, duygıu ve idrak alanları etkilenir, içmeye devam ettikçe beyindeki hareket hakimiyet alanları d.a etkilenerek konuşma ve denge bozuklug;u oluşur ve tepkiler yavaşlar.

İçki periferik kan damarlarını tene en yakın olanlar genişleterek başlangıçta bir sıcaklık, duygusu yaratır. Nabzınız süratlenir ve çoğalmış akışkan alımı ve içkinin böbrekler üzerindeki idrar îöktürücü tesiriyle daha fazla idrar yapılır. İçki midede asit salgılanmasını da arttırır.

Vücudunuz içkiyi öteki gıdaları kullandığı gibi kullanır. Enerji sağlamak için içki karaciğerde: yakılır. Bir gram içki yakıldığında 7 kalori olluşur. İçki yüzdesi 2 olan 120 mi şarap, 360 ITII bira veya içki derecesi proof 100 olan 30 mi alkol yalnızca içki içerikleriyle takribî 😯 kalori verir. Bira ve tatlı şarabın şeker ve karbonhitrat içerikleri ek kalori verir.

Vitamin, mineral veya protein gibi ehemmiyetli yiyecek maddelerini kapsamadığı için içkinin yiyecek dokuna ri çok azdır. Kronik uzun süreli içkilerin bı eşlenmesi çoğu kere beceriksizdir. En sık tiamin B1 vitamini, riboflavin B2 vitamini, niasin, Folik asit, pridoksin B6 vitamini, magnezyum,, potasyum ve çinko noksanlığı görülür.

Doktorlar bir zamanlar uzun süreli içki kullananlarda sık görülen karaciğer zararının karaciğer yağlanması ve siroz sebebinin içkinin beslenme üzerindeki tesiri olduğunu düşünüyorlardı. Karaciğer gelişmesi ve siroz kısımlarına bakınız. Ancak bugün içkinin zehirleyici tesirinin doğrudan karaciğeri perişan edebileceği öğrenilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir