İçkinin azı da çoğu da hasar
Psikoloji

İçkinin azı da çoğu da hasar

40 sene evvel içkinin makul seviyede harcanması ile kalp krizi tehlikesini eksilttiğinin açıklanması ile içki satışları çoğalmıştı. Bugün ise içkinin çok azının bile kansere neden olduğu açıklanıyor.

Ocak’tan itibaren başta İngiltere, ABD ve Rusya olmak üzere birçok ülkenin, içkinin makul seviyede harcansa bile sıhhate hiçbir bereketi olmadığını açıklamasının ardından dünya genelinde içki satışları süratle düşüşe geçti

40 sene evvel ABD’li kardiyolog Arthur Klatsky, ilk defa içkinin makul seviyelerde harcanması vaziyetinde kalp krizi tehlikesini eksilttiğine müteveccih bilimsel araştırmasını açıkladı.

Bu araştırmanın ardından yapılan öteki çalışmaların da benzer bilgiler vermesiyle bilim insanları, içkinin makul seviyede harcandığında kalp hastalıklarına karşı bereketli olduğu açıklamasını yaptı. Hatta ABD Sağlık Bakanlığı bu araştırmaların ardından, 1995’de, makul ölçüde içki harcamanın kalp hastalıklarına tutulma tehlikesini büyük miktarda eksilttiğini duyurdu. Bunun üzerine de dünya genelinde içki tüketimi süratle yükselişe geçti.

DÜŞÜK SEVİYEDE HARCANSA DE KANSERE YOL AÇABİLİYOR

Ancak son senelerde yapılan yeni araştırmalar ise düşük seviyede harcanan içkinin bile kanser tehlikeyi taşıdığını ortaya koydu. Bu da geçtiğimiz Ocak ayından itibaren başta İngiltere, ABD ve Rusya olmak üzere birçok ülkenin, içkinin makul seviyede harcansa bile sıhhate hiçbir bereketi olmadığını açıklamasına ve nasihat kararlarını geri sürüklemelerine neden oldu. Dünya genelinde içki satışları süratle düşüşe geçti. Mevzubahisi açıklamaların ardından Güney Kore ve Avustralya idarelerinin de benzer kararlar almasının ardından, içki sanayisi büyük panik yaşamaya başladı.

Rusya’da 2011’den bu yana içki satışları yüzde 20 düşüş yaşarken, Avustralya’da şahıs başı her sene bir litre daha az içki harcandığı açıklandı. Bu süratle giderse içki sanayisinin büyük çöküş yaşayacağının farkına varan içki üreticileri ise on milyonlarca dolar tüketerek ülke idarelerine baskı yapmaya başladı. Dünyaca ünlü içki üreticileri, içkinin makul seviyede harcandığında sıhhate muhtelif yararlarının olduğunun kamuoyuna duyurulmasını istiyor. Şirketler, bu sayede tekerrür daha önceki satış oranlarını tutmayı kastediyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.