İçki Yoksunluğu Ve Delirium Tremens
Psikoloji

İçki Yoksunluğu Ve Delirium Tremens

İçkiyi aniden kesen içkilerde muhtelif fiziksel ve ruhsal yoksunluk bulguları ortaya çıkar. Çoğu bireyde hafif olmakla beraber ellerde titreme, nabız, kan tazyiki ve beden sıcaklığında çoğalış, uyku bozuklukları, bulantı, ishal ve öteki sindirim meseleleri olur. Bu bulgular genellikle 3-5 gün sürer; hafif rahatsızlıklar ise haftalarca sürebilir.

Bununla beraber bazı içkiler için Delirium Tremens korkutucu ve riskli bir vaziyettir. Çoğu insanda makûs düşler, sıkıntılılık ve panik hamleler yoksunluğun en makûs bulgularıdır. Delirium Tremensde akıl fluluğu, sanrılar, şiddetli titremeler, paranoid düşünceler ve hatta katılma nöbetleri görülebilir. Bu bulgular çoğunlukla 3-5 gün, bazen de daha uzun sürer.

Hafif ya da ciddi olsa da tüm şikayetlerin sebebi içki yoksunluğudur; beyin ve öteki uzuvlar yüksek etil içki seviyelerine alışmışlardır ve içki kesildiğinde yoksunluk bulguları ortaya çıkar.

Eğer alkolü vazgeçmeyi düşünen kronik bir içiciyseniz yoksunluk bulgularının olacağı bir yarıyılı geçirmek zorunda olacağınızı bilin.

Hastanede bir içki rehabilitasyonundan geçmeniz uygun olur. Hekiminiz güvenlik, beslenme ve dinlenme meselelerinizi de göz önünde bulundurarak yoksunluk bulgularının üstesinden gelmenize takviyeci olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir