İçki Nedir ?
Psikoloji

İçki Nedir ?

İçkinin muhtelif cinsleri vardır. Parfüm, ispirto, boya ve değişik bir hayli maddenin içeriğinde içki bulunur. Ayrıca, sanayide bir hayli imal safhasında da içki kullanılır.

İçkilerde kullanılan etil içkidir etanol. Bu içkinin saf hali renksizdir ve acı ve yakıcı bir tadı vardır. Etil içki, arpa ve üzüm gibi hububat ve meyvaların natürel yapısında bulunan şekerlerin fermantasyonundan elde edilir.

Geçmişte içkinin “yaşam iksiri “olduğuna ve yaşamı uzattığına inanılırdı. Ancak zaman geçtikçe bu inanışın doğru olmadığı kanıtlandı.

İçki merkezi asap sistemini baskılayarak serinkanlılaştırır ve şuur gidişatını da değiştirir. Çok fazla içildiğinde içki öldücü bir zehir olabilir. İçki, bir gram yağın kapsadığı kaloriden azıcık daha az kalori kapsadığından teknik olarak bir gıda maddesidir.

Ne yazıkki milyonlarca insan fazla ölçülerde içki tüketmektedir.lnsanların büyük çoğunluğu genç yaştan başlayarak içki kullanmaktadır. Bu insanların bir kısmının alkolizm rehabilitasyonu görüyor olması da hadisenin acı tarafıdır.

Alkolizm ehemmiyetli bir sosyal.ekonomik ve millet sıhhati meseleyidir. İçki sebebiyle oluşan imal kaybı ve sağlık tüketmeleri milyarlarca lira yakalamaktadır. Kazalara bağlı vefatların,intiharların ve cinayetlerin yarısından aşırısı ve trafik kazalarına bağlı vefatların yarısından azıcık daha azı içkiyle ilişkilidir. İçkiye bağlı iş kazaları, yaralanma ve hastalıklar sebebiyle oluşan iş günü kayıpları, mali kayıpların doğrudan görünmeyen kısmıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir