Psikoloji

İçki Gençlerde Belleğe Hasar Veriyor

Hekimler, gençlerin fazla içki harcayarak belleklerine senelerce hasar verebilecekleri ihtarında bulundu. 12 yaşındaki çocukların dahi alkolizm rehabilitasyonu gördüğü ihtarları yapıldığı bir zamanda, bilim adamları, içki harcayan gençlerde 20’li yaşlarına gelmeden ehemmiyetli bozulmalar görüldüğünü ortaya koydu.

Fazla içki harcamanın, beynin büyümesindeki kritik safhaya müdahale ettiği ve bu sualin yaşla daha da makûslaştığı halihazırda biliniyor.

Araştırmacılardan Thomas Heffernan yaptığı açıklamada, “gençlerde fazla içkinin ve alkol alemlerinin, beyinde günlük belleği destekleyen kısma hasar verdiğine dair delil bulunduğunu” söyledi.

Heffernan, bu gençlerin belleklerine hasar vermekle kalmadıklarını, ayrıca bu vaziyetin, gençlerin beyinleri büyüme düzeyinde olduğu sürece gelecek için de mesele oluşturacağını belirtti.

Northumbria ve Keele üniversiteleri tarafından kobaylar üzerinde yapılan bu araştırmanın sunumu, İngiliz Psikolojik Derneği konferansında yapıldı. Araştırmada araştırılan kobayların, beynin büyüme düzeyinde bulunduğu 17 ile 19 yaş arasında oldukları bildirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.