Psikoloji

İçki Bayanlarda Meme Kanserine Neden Oluyor

Amerika Birleşik Devletleri Oakland Üniversitesi Aralıksız Tıbbi Bakım Programından Dr. Arthur Klatsky başkanlığındaki araştırma takımı tarafından yapılan ve içki cinsine bakılmaksızın içkinin ne kadar harcandığının reel mesele olduğunun ortaya konduğu araştırma, İspanya nın Barcelona kentinde tertip edilen Avrupa Kanser Teşkilatı nün buluşmasında açıklandı.

Araştırmada, içkili alkol tüketimi alışkanlığı olan 70 bin 33 bayana, 1978 ve 1985 seneleri arasında, sağlık muayeneleri sırasında sualler soruldu. 2004 senesine kadar bu bayanların 2 bin 829 una meme kanseri teşhisi kondu.

Klatsky ve takımı, araştırmalarında bayanların hangi cins içkili alkol aldığını ve ne kadar harcadığını araştırdı ve günde bir bardaktan az içenlerle karşılaştırma yapıldı. Analistler, şarap, bira ya da likör içen bayanlar arasında meme kanseri tehlikeyi açışından bir fark bulunmadığını ortaya koydu.

Araştırmaya göre, günde bir bardaktan az içen bayanlarla karşılaştırılan, günlük içki tüketimi günde bir ya da iki bardak olan bayanların, meme kanserine tutulma tehlikeyi yüzde 10, günde 3 bardaktan fazla alkol alan bayanlarınki de yüzde 30 daha fazla bulunuyor.

Çalışmayla iletişimi bulunmayan İtalya daki Avrupa Onkoloji Enstitüsünden Patrick Maisonneuve, bu bilgilerin şimdiye kadar büyük miktarda göz arkasını edilen tehlike etkenleri olduğunu ifade ederek, misalin biradan daha sağlıklı olduğunu düşündükleri için bayanların şarap içmesinin doğru olmadığını, sualin içkili alkolün cinsiyle değil, harcanan ölçüsüyle alakalı olduğunu belitti.Bazı uzmanlar da insanların, bazı çalışmalarda kalp rahatsızlığına karşı gözettiği ortaya konan kırmızı şarabın sağlıklı olduğu güzergahındaki muhtelif teklifler bulunması sebebiyle de kafalarının karışacağına işaret etti. Klatsky de bu mekanizmaların hiçbirisinin meme kanseriyle bir alakası olmadığını kaydoldu.

Bu arada, içki tüketiminin meme kanseri üzerinde nasıl bir tesirinin olduğu bütün olarak sarihliğe kavuşmazken, bazı uzmanlar ise içki tüketiminin, kandaki, kansere neden olabilecek hormon seviyelerini artırdığını düşünüyor. Öte yandan, İngiliz Kanser Mecmuası nde British Journal of Cancer 2002 de yayımlanan verilerde, İngiltere de senede 44 bini bulan meme kanseri hadiselerinin yüzde 4 namın içki tüketimiyle iletişimi bulunduğu ortaya kondu. Ancak bu bayanların ufak bir kısmının içkiyi fazla harcayanlar olduğunun düşünüldüğü belirtiliyor. Uzmanlar şimdi ise meme kanseri mevzusunda içkiyi yargılamak için yeterli delil olduğunu ve kamuoyunu tehlikeyi göz önünde yakalayabilmeleri için eğitmeye başlamak gerektiğini düşünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.