Psikoloji

İçki Bağırsak Kanseri Riskini Çoğaldırıyor

Her gün bir bardak şarap tehlikeyi yüzde 10 artırıyor. İngiltere de yapılan bir araştırma, her gün az da olsa şarap ya da bira içmenin bağırsak kanserine tutulma tehlikesini artırdığını ortaya koydu.

Kanser Araştırma Enstitüsü nden Profesör Tim Key ve takımının yaptığı araştırma, günde iki büyük bardak şarap ya da iki kadeh bira içmenin bağırsak kanserine tutulma tehlikesini takribî yüzde 25 artırdığını gösterdi.

Her gün bir bardak şarap ya da bir kadeh bira içenlerinse hastalığa tutulma tehlikesinin yüzde 10 çoğaldığı ortaya çıktı.

Key, Daily Telegraph gazetesinde yayımlanan açıklamasında, “Araştırmalar çok sarih biçimde ne kadar içki alınırsa bağırsak kanserine tutulma tehlikesinin o kadar çoğaldığını gösteriyor” dedi.

Profesör Tim Key, “Tehlikenin çoğalışı çok ehemmiyetli değil, ancak insanların içki tüketimini hudutlandırarak başta bağırsak kanseri olmak üzere bazı kanser cinslerine tutulma tehlikesini eksiltebileceklerini kavraması gerek” diye konuştu.

International Journal of Cancer mecmuasında yayımlanan ve 6 sene süren araştırmaya, 10 Avrupa ülkesinden bin 800 ü bağırsak kanserine tutulmuş 478 bin şahıs katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.