İç Kasveti En Çok Mükemmelliyetçileri Vuruyor
Psikolojik Sağlık

İç Kasveti En Çok Mükemmelliyetçileri Vuruyor

Kararsız, sıkıntılılık, tereddütlük, mutsuzluk ve kimi zaman soluk alamama gibi bulgularla kendini gösteren iç kasveti, sanılanın aksine durup dururken ortaya çıkmıyor, îç kasvetinin herkeste görülebileceğini belirten Uzman Psikolog Selin Karabulut, “Özellikle evhamlı bir yapıya sahip olanların, ayrıntıcı ve saplantılı huyu olanların, mükemmeliyetçi yapıda olanların bu vaziyetle daha kolay karşı kaldıklarını görüyoruz” dedi.

BOŞLUK HİSSİ YARATIYOR

İç kasvetinin şahısta boşluk hissi yarattığını söyleyen Karabulut, “Bu yarıyıllarda insanlar kayıp veya beceriksiz olan bir şey varmış gibi sezer ancak bunun ne olduğu da bütün olarak bilinmeyen. Bunun gerilimi yaşanır” dedi. İç kasveti uzadığında gerilim çoğaldığını ve günlük hayatı etkilemeye başladığını belirten Karabulut, “Bu gidişatlarda endişeden, bunalımdan veya başkaca bir psikolojik vaziyetten laf etmek uygun olabilir” diye konuştu.

BİR YAKININIZA ANLATIN

İç kasveti sezildiğinde bunun üzerine yoğunlaşmanın genelde işleri güçleştirdiğini söyleyen Karabulut, şunları kaydoldu: “Şahıs evvel bu iç kasvetini kendiliğindene belirlemeye çalışmalıdır. Daha sonra geriye dönük araştırma yapabilir; ‘hangi vakanın üzerine bu kasvet büyüdü, en son kiminle ne konuştum, ne için kaygılandım?’ gibi. Özellikle beklenilmesi gereken gidişatlarda, o bekleme zamanını değişik bir iş ile geçirebiliyor olmak bu kasvetin eksilmesinde bereketli olacaktır. Olasıysa bu kasveti bir yakınınızla paylaşmak, evhamınızı anlatmak iyi gelecektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.