Kadın Sağlık

Hypnobirthing – hipnoz yolu ile doğal doğum

Hypnobirthing (hipnoz, telkin tekniği ile doğum) tekniği anne adaylarının olağan doğuma rahat, korkusuz ve itimat içerisinde girmesi için uygulanan bir yoldur. Tüm dünyada doğuma hazırlık hedefiyle ailelere yönelik kurumsallaşmış birçok gebe eğitim ideolojileri vardır. HypnoBirthing de bunlardan biridir.

Son yıllarda sezaryen oranlarımızın devlet hastanelerinde %60, özel hastanelerimizde %80 üzere sayılara ulaştığı ülkemizde, doğum korkulan bir aksiyon haline gelmiştir. Doğum, doğal bir olay olmaktan çıkıp, dehşetler ve gerginliklerle yaşadığımız bir kâbus haline dönüşmüştür. Artık doğum yapan bayanlarımıza kahraman gözüyle bakılmaktadır. Meğer doğum bayanlarımızın tabiatında ve genlerinde esasen var olan ömrün bir modülüdür.
Her bayanın çocukluğundan itibaren doğum hakkında duyduğu birtakım yeterli yahut makûs kıssalar vardır ve bunlar şuur altında yer ederek kişinin doğum konusunda az yahut çok kaygı, tasa beslemesine yol açar. Hypnobirthing sistemi anne adayının bilinçaltındaki dehşetlerini yenmesini ve aslında doğumla rahatça baş edebilecek yeteneklerin her bayanın içerisinde gizli olduğunu göstermeyi maksatlar. Ayrıyeten çeşitli nefes teknikleri, gevşeme teknikleri ile annenin doğum sancıları ile rahatça baş etmesini öğretir. Hypnobirthing sayesinde anne kendisine inanç duymayı öğrenir. Vücudunuzu nasıl rahat bırakabileceğinizi öğreterek, daha şuurlu ve farkında bir doğumun kapılarını açar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir