Diğer Hastalıklar

Hormonal hipertansiyona ameliyatla kesin tahlil

Halk ortasında hipertansiyona kalp ve böbrek hastalıklarının yol açtığı bilgisi hakimdir. Halbuki bu hastalığın kıymetli nedenlerinden kimileri hormonal sebeplerden kaynaklanmaktadır ama bu bilgi yaygın değildir.

Hipertansiyon şayet hormonal sebeblerden yani endokrinolojik hastalıklardan kaynaklanıyorsa, hastalar hormonal bozukluğun tedavisi sonrasında, hipertansiyondan da büsbütün kurtulacaklardır.

Endokrinolojik Sebeplere Bağlı Hipertansiyon Ameliyatla Tedavi Ediliyor

Dünyada yaklaşık 1 milyar, ülkemizde 18 milyon hipertansiyon hastası mevcut. Toplumda yaygın olan bilgi, hipertansiyona kalp ve böbrek hastalıklarının yol açtığıdır, hormonal tansiyon ise çoklukla bilinmez, Halbuki tiroid, böbrek üstü bezi ve hipofiz bezi hastalıkları da hipertansiyona neden olabilir. Şayet tansiyon bu hormonal sebeplerden kaynaklanıyorsa, bu hastalar ameliyatla tansiyondan kurtulabilirler.’’

Bu belirtilere dikkat

Hastalarda ani başlangıçlı hipertansiyon tespit edildiyse, hipertansiyon 20 yaşından evvel, 50 yaşından sonra ortaya çıkmışsa, ataklar halinde yükselen ve çok yüksek pahalara çıkan hipertansiyon saptanmışsa, hipertansiyon esnasında baş ağrısı, çarpıntı, terleme, yüzde kızarma oluyorsa, hipertansiyonla birlikte bazen bulantı, kusma, bulanık görme varsa, aile bireylerinde yaygın tansiyon yahut ani mevt öyküsü varsa, 3-4 ilaçla tansiyon denetim edilemiyorsa; mutlak olarak hormonal hipertansiyon kıymetlendirilmesi açısından bir endokrinoloji uzmanı ile görüşülmesi kuraldır.

Endokrin Hipertansiyon Hayatı Tehdit Edebilir

Endokrin hipertansiyonun öbür tansiyon tiplerinden farklı olarak ölümcül seyrettiğini, tedavi edilmediği durumda, ani vefat, beyin kanaması, felç, kalp krizi, böbrek yetmezliği, göz içi kanama üzere çok önemli bulgulara neden olduğunu vurgulayarak, tansiyon sırasındaki bulguları katiyetle göz arkası etmeyin ‘’

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir