Aile Danışmanı

Günümüz beşerinin mana çığlığı

Manası yoksa yaşamın…

Bir Amerikan üniversitesinde intihar teşebbüsünde bulunan 60 öğrenciye bir anket yapılmış ve bu öğrencilerin % 85’i, intihar teşebbüslerine münasebet olarak ‘yaşamın anlamsız gözükmesini’ göstermiştir.

Bu çocukların % 93’ünün faal toplumsal ömrü vardır ve akademik muvaffakiyetleri da yüksek ve aileleri ile bağları de uygundur.Bu bilgiler, İnsanların sosyoekonomik durumlarını değiştirdiğinizde her şeyin yolunda gitmeyeceğinin göstergesi.

Yaşama savaşı şiddetini kaybedince ön plana çıkan soru şu ‘ ne için hayat ?’ Günümüzde pek çok insan yaşamak için gerekli olanaklara-araçlara- sahip fakat yaşamak için bir manaları yok…

Mana ve gaye yoksunluğu duygusal uyumsuzluğun göstergesidir.Albert Einstein ‘ ömrünü anlamsız gören kişi hem mutsuzdur hem de yaşama uygun değildir. ‘ demiştir.Anlamın düzgünleştirici bir gücü vardır.İkinci Dünya savaşında, Auschwitz toplama kampında, Japon, Kuzey Kore ve Kuzey Vietnam esir kamplarında yapılan ruhsal incelemelerde, kamplarda yaşama talihi en yüksek olanların, her vakit için kendinden öbür bir şeye, hizmet edilecek bir davaya ya da sevilecek bir beşere yönelenler ortasında olduğu görülmüş.

Mana bulmada en temel alan , kendini gerçekleştirebilmek…Kendini gerçekleştirmek bir süreç, sonuncu olarak kendini gerçekleştirme durumundan kelam edemeyiz hiçbir vakit. Kendini aşma noktasında kendinizi de gerçekleştirmiş olursunuz.Kendini aşmaya, çok kabaca karşılık beklemeden vermektir diyebiliriz.Bir şey yaparsınız fakat istediğiniz için yaparsınız, birine, birilerine uygun gelsin diye yaparsınız o şeyi.Birisinin acısını azaltmak için bedel ödersiniz bazen…İşte bu kendinizi aştığınız an’ dır.Aynı vakitte kendini gerçekleştirmekte olmanın da bir adımı.

Kendini gerçekleştirmek için geçerli olan kimlik ve memnunluk için de geçerlidir.Mutluluğa mahzur olan şey, ‘mutluluk arayışının kendisidir.’Bunu ne kadar çok amacımız yaparsak bu gayeden de o kadar uzaklaşırız.

Mana bazen yalnızca küçük bir çocuğun, sırtının sıvazlandığında size bakan gözlerinde, bazen de yaptığınız işte birden fazla vakitte verdiğiniz-kendinizi aşarak- verdiğiniz sevgide saklı…

Çok uzaklarda değil…

Sessiz çığlıklarınızı duyabileceğiniz günler dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir