Günlük şeker tüketimine hudut getiriliyor
Ağız ve Diş Sağlığı

Günlük şeker tüketimine hudut getiriliyor

Obezitenin önüne geçmek ve kronik hastalıklara dur demek ismine Türk Böbrek Vakfı harekete geçti.

Türk Böbrek Vakfı, kronik hastalıklar açısından ehemmiyetli tehlike etkeni olan obeziteye karşı, şeker kullanımının hudutlandırılması için harekete geçti.
 
Vakıf tarafından hazırlanarak Sağlık Bakanlığına sunulan “Fazla Şeker Tüketiminin Önlenmesi Eylem Tasarıyı” çerçevesinde, günlük şeker tüketiminin 150 gramdan 120 gram seviyesine düşürülebilmesi için çalışmalar yapılacak.
 
Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, obezitenin sıhhati bozan anormal veya fazla yağ birikimi olarak belirlendiğini belirtti.
 
İngiltere’de bulunan Imperial College tarafından yürütülen ve 1975-2014 seneleri arasında 20 milyon kadın ve erkeğin beden kitle endeksi BKİ ölçümlerinin karşılaştırmasına direnen araştırmanın, 1975’te 105 milyon olan obez birey rakamının 2014’te 641 milyona yükseldiğini ortaya koyduğunu ifade eden Erk, “Tahlilcilerin ‘ağır bir obezite salgını’ olarak adlandırdığı mevzuyla alakalı hükümetlerin acil olarak harekete geçmeleri gerekiyor.” dedi. 

Obezite sıklığının arkasıydı
 
Erk, obezitenin kronik hastalıkların büyümesinden mesul en ehemmiyetli etmenlerin başında geldiğini ve Türkiye’de de son senelerde çocukluk çağı dahil bir hayli yaş grubunda obezite sıklığının çoğaldığını vurguladı.
 
Türkiye’de popülasyonun takribî yüzde 20’sinin obezite meseleyi yaşadığını belirten Erk, BKİ açısından bakıldığında 18,50-24,99 aralığında olması gereken kıymetin 35 ve üstünde çıktığını ifade etti. Erk, bu kıymetin 25’i geçmesinin kilo meselesine, 30’u geçmesinin ise obeziteye işaret ettiğini dile getirdi. Türkiye’de obezite hududunu geçen takribî 3 milyon birey bulunduğunu aktaran Erk, “Erkeklerde obez popülasyon oranı yüzde 20, kadınlarda yüzde 41. Yapılan hesaplamalar, ülke popülasyonumuzun yüzde 16,5’ini oluşturan 18 yaş altı gençlerin 1,8 milyonunun obez olduğunu gösteriyor. Öbür bir deyişle, 3 milyon obezin 1,8 milyonu çocuk ve 18 yaş altı.” dedi.
 
Tuzluktan sonra şekerlik de masadan kalkabilir
 
Vakıf Başkanı Erk, sıhhatin korunması için önlenebilir tehlike etmenlerine müteveccih farkındalık yaratılması, besinlerde kullanılan tuz ve şeker ölçülerine ait legal sınırlamalar getirilmesinin çok ehemmiyetli olduğu değerlendirmesinde bulundu.
 
Erk, şeker tüketiminin hudutlandırılması emeliyle başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere alakalı tüm müessese ve kuruluşlarla işbirliği içinde hareket edebilecekleri bir eylem tasarıyı hazırladıklarını belirterek,”Türk Böbrek Vakfı, geçtiğimiz senelerde fazla tuz tüketimine müteveccih alakalı bakanlıklarla işbirliği yaparak yürüttüğü çalışmalara bir yenisini daha ilave ediyor. Sağlık Bakanlığı ile bir eylem tasarıyı hazırlığındayız.

Plan çerçevesinde, Sağlık Bakanlığınca günlük tuz tüketiminin 18 gramdan 15 grama düşürülmesi, ekmek, salça gibi gıdalarda tuzun hudutlandırılması ve yemek salonlarında masalarda tuzluk bulundurulmaması gibi uygulamaların yaşama geçirildiği ‘Fazla Tuz Tüketiminin Eksiltilmesi Eylem Tasarıyı’nın ardından günlük şeker tüketimininin de düşürülebilmesi için çalışmalara başlandı diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir