Güneşin Mucizesi D Vitamini
Cilt Bakımı

Güneşin Mucizesi D Vitamini

D vitaminin ehemmiyeti son senelerde yapılan araştırmalar ve hekimlerin manipülasyonu ile daha bir anlatılır oldu. Geçmişten beri sanki yalnızca çocuklukta ehemmiyetliymiş gibi aktarılan D vitamini yeni çalışmalarla ve bilinçlendirme ile beraber artık daha doğru tanınıyor.

D vitamininin Kemik erimesi dışında kalp hastalığı, damar sertliği, hipertansiyon, MS, guatr, bunalım, romatizmal enfeksiyon ve bağışıklık hastalıklarını grip, verem vb yasaklayıcı ve rehabilitasyona takviyeci olduğu bildiriliyor. Özellikle bir hayli kansere karşı gözetici olması da dikkat topluyor.

İstanbul Florence Nightingale Sıhhatli Yaşam Merkezi Direktörü Dr. Özgür Şamilgil de farkındalığın çoğaldığını belirterek D vitaminine dair açıklamalarda bulundu.

Şamilgil “D vitamini deniz mahsulleri, yumurta ve süt mahsullerinde bulunsa da yiyeceklerle alımının son derece beceriksiz olduğunu görüyoruz. Ana kaynağını güneş oluşturuyor. Güneşlenmeyle natürel ürettiğimiz D vitamini ağızdan alınan desteklerden değişik yapıda ve daha verimli. Yazın dahi bir hayli şahısta, beden için büyük ehemmiyet taşıyan D vitamini noksanlığı yaşanıyor.” Açıklamasında bulunarak sebeplerine ve çözümleri değindi:

GÜNEŞLENME ZAMANI

Güneş ışığındaki UVA cilt kanserine yol açarken UVB ise D vitamini imalini sağlıyor cilt ve bir hayli kansere karşı gözetici tesire sahip. UVB daha kısa dalga boyuna sahip olduğundan ancak güneşin dik geldiği saatlerde tesirli olabiliyor sırçadan geçemiyor, öğlen 12:00-15:00 arası güneşlenmek gerekiyor. Bu saatlerin evveli ve sonrası güneşlenmek tersine D vitamini imalinde eksilmeye neden oluyor.

GÜNEŞLENME SÜRESİ 

Yazın cildi kızartmadan pembeleşecek kadar 10-20 dakika haftada 3-5 gün güneşlenmek yeterli oluyor. Vakit uzadığında üretilen D vitamini yeterli seviyeye gelmişse imal duruyor ve hatta oluşan fazla vitamin bozuşmaya başlıyor. Dolayısıyla azalmaması için kumpaslı aralıklara kısa süreli güneşlenmeyi sürdürmek gerekiyor.

GÜNEŞLENME ŞEKLİ

Sanıldığı gibi ellerin ve suratın sarih olması yeterli değil bedenin en az %40’ının güneş görmesi üstelik güneş yağı sürülmemesi gerekiyor. Güneş yağları çoğunlukla temel verimli olan UVB’yi yasaklıyor. Sürülecekse 10-20 dakika geçince sürülmeli.

CİLT PAKLİĞİ 

Güneşlenmeyle ciltte üretilen D vitamini yağ bezleri dayanağıyla 24-48 saat içinde cilt yüzeyine çıkıp tekerrür geri eminlerek kana karışıyor, güneşlenme sonrası hemen şampuan ve sıcak su kese ile duş yapılırsa D vitamini emilemeden ciltten atılıyor. Şampuansız ılık su seçim edilmeli. Hayvanlar dahi yalanarak D vitaminlerini ciltten emiyorlar.

CİLT RENGİ 

Koyu ciltlilerin yeterli D vitamini imali için daha uzun vakit 4-5 kata yakın güneşlenmeleri gerekiyor.

CİLDİ KORUMA 

D vitamini seviyeniz zati çok düşük değilse dayanak almışsanız cildiniz haşlanmadan daha ivedi bronzlaşıyorsunuz. Kırmızı renkli yiyecekler, özellikle somon, karides, domates, havuç vb güneşlenmeden 1 hafta evvel bol ölçüde harcanırsa aynı gözetici tesiri sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir