GÜNEŞ VE CİLT SAĞLIĞI
Cilt Bakımı

GÜNEŞ VE CİLT SAĞLIĞI

Güneş saatli bir bomba gibidir. Çok uzun müddet, korunmasız güneşte kalmak üzücü neticelere neden olabilir. Unutmayalım, tenimiz kendini gözetebilen bir kalkan değil, yaşayan bir organizmadır.

Sadece birkaç dakika içinde; UVA ışınları da, UVB ışınları gibi ciltte ciddi hasarlara yol açabilir.

UVB ışınları, yüksek enerji taşıyıp, güneş yanıklarına neden olurken, UVA ışınları güneş yanığına yol açmayan ancak tenin derin katmanlarına erişip, tende ciddi hasarlar alana getiren ışınlardır.

Fazla güneşlenme, bir hayli ten hastalığına neden olur: Güneş yanıkları, güneşe karşı fazla duyarlılık, ten ihtiyarlaması, pigment kirleri ve kanser.

Güneşe karşı hepimiz denk değiliz

Ten kanserlerinin 2/3’ü güneşin hasarlı ışınlarından kaynaklanıyor. Sualin hakikat kaynağı, güneşin kendisi değil, güneşe karşı fertlerin kendilerini nasıl gözettikleri.

UVA ve UVB ışınlarına karşı ten bazı natürel korunma mekanizmaları geliştirir. Bunlar: bronzlaşma, stratum korneum katmanının kalınlaşması ve hücre yenilenme süreci olarak ifade edilebilir. Dermatologlar tenin güneşe karşı kendini gözettiği bu korunma eforuna “Güneşe Karşı Natürel Korunma” ismini verirler. Bu efor her fert için özel olup, değiştirilemez. Ancak “Güneşe Karşı Natürel Korunma” güneşin hasarlı tesirlerine karşı, genel olarak teni gözetmeye yetmez.

Güneşderi korunmak için teklifler

Güneş banyolarını eksiltiniz. Güneşte kaldığınız müddetlerde fiziki korunma temkinleri alınız. Bunlar: şemsiye, şapka, elbiseler ve güneşderi korunma mahsulleri olabilir. Aynı koruma etkenleri farklı marka güneş koruma mahsullerinin aynı koruma eforuna sahip olamayacağını da unutmayınız.

Koruma etkeni belirtilse dahi, bir hayli koruma mahsulü UVA ışınlarına karşı rastgele bir koruma sağlamaz.

GÜNEŞİN ALTINDA BİR GÜNÜNÜZ

Dermatologların önerileri

Plaja gitmeden UVA ve UVB ışınlarına karış koyan bir güneş mahsulü seçin: İlk günler için yüksek koruma etkeni kullanın, daha sonraki günlerde ise teninizin yapısına uygun bir koruma etkeniyle devam edin. Sarih renk elbiseler, kenarlı bir şapka ve güneş gözlüğü, plaşa giderken unutmamanız gereken temel elbiseler.

Saat 11.00’den evvel Her zaman gölgede durması gereken 3 yaşından ufaklar dışında herkes güneşderi yararlanabilir. Fazlaya kaçmamak şartıyla, ilk günden sonra gitgide artan müddet ile güneşte kalabilirsiniz. Güneş koruma mahsulünüzü, sık sık ve her deniz banyosundan sonra yine kullanınız. Bol bol su içiniz.

Saat 11.00-16.00 arası Güneşin riskli saatleri. Herkes gölgede kalmalıdır.

Saat 16.00 – 18.00 arası UV’lerin %80’i bulutlardan geçebilir. Bulutlu bir gün olsa da koruma önleminizi alın. Bronzlaşmak tenin korunması anlamına gelmez. Özellikle UVA’lara karşı, güneşlenmenin son günlerine kadar önlem alın. Her zaman şapka, güneş gözlüğü ve şemsiye kullanın. Bol suyu umursamama etmeyin.

Saat 18.00’dan sonra Hem kendinizin, hem de çocuklarınızın cildini sık sık hakimiyet ediniz. Kızarıklık varsa telaşlanmayın. Güneş sonrası koruma mahsullerini kullanın. Gelecek günlerde uygun kıyafet ve şemsiye ile gölgede kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir