Güneş Gözlüğü Alırken Dikkat
Göz Sağlığı

Güneş Gözlüğü Alırken Dikkat

Güneş gözlüğünün, yaz mevsiminde gözleri hasarlı ışınlara karşı gözettiği öğrenilen bir reel. Ancak, işportadan alınan gözlükler, gözlere faydadan çok hasar veriyor.

Güneşin ultraviyole UV ışınlarına uzun müddet üryan gözle bakmak, ağ tabakanın tahriş olmasına ve katarakt gibi göz problemlerine yol açabiliyor. Bu surattan uzmanlar, güneşli havalarda hasarlı ışınlardan korunmak için kesinlikle güneş gözlüğü kullanmayı öneriyor. Zira uzmanlara göre, özellikle ozon katmanının delinmesiyle beraber güneş gözlüğünün kullanımı gerekli hale geldi.

Sema Sağlık Kurumu Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Aydın Yıldırım, güneş ışınlarına karşı koruma filtresi olmayan güneş gözlüklerinin risk talep ettiğini ifade etti. İşportadan alınan güneş gözlükleri, gözlere bereketten çok hasar vermektedir. Gözeticiliği olmayan güneş gözlüğünün artta göz bebeği daha fazla genişlemekte ve göze erişen UV ölçüyü çoğalmaktadır. Böylece fayda yerine hasar vermektedir. Gözlüklerin emin bir standardı ve nitelik dokümanı olması gerekiyor. Zira her güneş gözlüğü, ultraviyole ışını yakalamıyor, dedi.

Güneş gözlüğü satın almak isteyenlere öneriler

• Gözlüğün modelinden çok işlevi ön tasarıda olmalı, ultraviyole gözetmeli bir güneş gözlüğü kullanılmalıdır.

• Geniş sırçalı, surata iyi oturan ve göze yakın yerleşen gözlükler en iyi gözetmeyi sağlar. Yanları siperli gözlükler etrafsal ışınlara karşı koruma da sağlar.

• Öncellikle, gözlüğü taktığınızda gözünüz bulanmamalı. Şayet bulanıyorsa sırçanın niteliksiz olduğu kesindir.

• Sırça rengi her yerinde aynı olmalıdır. Bazı yerleri koyu, bazı yerleri sarihse, o gözlüğü satın almayın. Bir rengin en koyusundan sarihine doğru giden renk spektrumu mevzubahisi ise vaziyet değişir. Bu cinsi seçim ettiyseniz, sırça renginin üstte koyu, altta sarih olmasına dikkat edin.

• Güneş gözlüklerinin üzerinde, mor ötesi ışınları kestiğine dair bir patentin olması gerekir. Sağlık Bakanlığı, tüm güneş gözlükleri için sertifika zorunluluğu getirmiştir. Satın alırken gözlüğün sertifikasını kesinlikle isteyin.

• Numaralı gözlük kullananlar, güneş gözlüğü almadan evvel kesinlikle göz doktorlarına danışmalıdır.

• Bazı kontak lenslerde UV gözetmesi bulunsa da üzerine güneş gözlüğü takmak daha da bereketlidir

Güneş ışınlarının gözlerde katarakt yaradılışı gibi bir hayli hasarlı tesiri var. Güneşderi kaynaklanan UV ışınları gözün mercek ve ağ tabakasına hasar vererek, çocukların ve yetişkinlerin ilerideki hayatlarında katarakt olmasına ve görmesini etkileyecek başka rahatsızlıklar yaşamasına neden olabiliyor. Bu surattan güneş gözlüğü takmanın yaşı olmadığını ifade eden Dr. Aydın Yıldırım, 5 yaş üzerindeki çocukların da güneş gözlüğü takmaları gerektiğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.