GRIBE KARSI HAZIRLIKLI OLUN
Grip - Soğuk Algınlığı

GRIBE KARSI HAZIRLIKLI OLUN

Grip mevsimi yanaşıyor. Özellikle aşı üreticisi işletmeler tarafından grip aşısının lüzumluluğu üzerinde yoğun olarak durulmakla beraber, tehlike gruplarına ve iş eforu kaybının büyük meselelere yol açabileceği işlerde çalışanlara aşı yapılmasının bereketli olacağı söylenebilir.

Bazı uzmanlara göre, “öldürücü” dahi olabilen gripten korunmanın tek yolu, her sene aşı olmak. Ancak aşı bir sene evvelinin en yaygın hastalık yapan 3 grip virüsüne karşı oluşturuluyor bu sebeple bütün bir koruma hiç bir zaman reelleşemiyor. Aşının verimli olması için salgın başlamadan evvel yapılması gerektiğini, uygun başlangıç zamanının ise Eylül – Ekim ayları olduğunu belirtiyor.

Grip virüslerinin neden olduğu akut bir solunum sistemi hastalığı olan grip, alt ve üst solunum yollarını tutarak, genellikle ateş, baş ağrısı ve halsizlik gibi bulgularla kendini gösteriyor. Bu hastalıkla, geçmişte muhtelif yollarla savaşılmasına karşın gribin henüz bütün anlamıyla rehabilitasyon edilmediği öğrenilen bir asıl. Hali Hazırda gripten korunma yollarının başında ve en tesirli yöntem olarak aşılanma geliyor.

Toplumdaki her yaştan ferdin aşılanabileceğini, ancak tehlike grubundaki bireylerin, sağlık çalışanlarınının, tehlike grubu bakıcılarının ve aile yakınlarının aşılanmaları gerektiğine dikkat toplayan uzmanlar buna rağmen yumurta alerjisi olanlara grip aşısı yapılamayacağı mevzusunda uyardı.

Aşılama gribe bağlı vefatlarda eksilmeyi sağlamanın yanısıra işe ve mektebe devam müddetlerindeki kayıpları ve ilaç tüketmelerini keskin biçimde eksiltiyor. Son senelerde grip aşısı yaptıranların rakamında süratli bir çoğalış kollanıyor. 1989 senesinde dünyada grip aşısı yaptıranların oranının yüzde 33’den 1997’de 65.5’e yükselmesi dikkat çekiyor.

GRİP NEDİR?

Grip, Influenza denilen virüsün, solunum yoluyla insan bedenine girerek özellikle güz sonu, kış ve ilkbahar başında salgınlara neden olduğu bir infeksiyon hastalığıdır.

Grip enfeksiyonu cemiyetin yüzde 1’ini etkileyen ehemmiyetli bir sağlık meseleyidir. Cemiyetin yüzde 10’undan aşırısını etkilemesi ise bir grip salgını anlamına geliyor. Grip, tüm dünyada, işe devamsızlığın yüzde 10’undan mesul enfeksiyondur.

Grip, daha evvelden de öğrenilmesine karşın reelinde 1918 senesinde yol açtığı büyük salgınla gündeme oturmuş bir hastalıktır. İspanyol gribi sebebiyle 1918 senesinde takribî 20 milyon birey can verdi. Daha sonra da daha küçük çapta salgınlar görüldü. Misalin, 1957 senesinde Asya gribi diye öğrenilen, 1968 senesinde Hong Kong gribi diye öğrenilen grip salgınları oldukça büyük rakamda insan topluluklarını etkiledi.

1957-1985 seneleri arasında ortaya çıkan 16 salgının her birinde ABD’de 10 bin-40 bin arasında vefat olayı kaydedilmiştir.

NASIL BULAŞIR?

Grip de nezle gibi, hasta bireylerin bulunduğu civarlarda, aksırma ve öksürme yoluyla ve virüs bulaşmış ellerle temas örn.tokalaşma sonrasında basitlikle bulaşır.

Enfekte olanlar enfeksiyon başlamadan 2 gün evvelinden başlayarak semptomlar başladıktan 7 gün sonrasında kadar virüs yayarlar. Bu müddet içinde duyarlı şahıslar için enfekte olma tehlikeyi yüksektir. Dünya popülasyonunun varsayımı olarak yüzde 10’u ila yüzde 20’si her sene gribe yakalanmaktadır.

TEHLİKE GRUPLARI

Ufak çocuklar ve 65 yaşından büyük olan şahıslar en ehemmiyetli tehlike grubunu oluşturmaktadır.

Bunların dışında uzmanlar özellikle;

*Şeker hastaları

*Astım ve kronik akciğer hastalığı olanlar

*Transplantasyonlu uzuv nakli yapılmış hastalar

*Böbrek hastaları

*Bakımevlerinde ve huzurevlerinde kalanlar

*Bağışıklık sistemini baskılayıcı rehabilitasyon gören şahıslar

*Anne adayları hamileliğin 3. ayından sonra

*6 aylık veya daha büyük bebeklere de grip aşısı yaptırılması gerektiğini kaydediyorlar.

Yapılan incelemeler sonucunda Türkiye’de bu gruptaki hasta rakamının 10 milyon olduğu belirlenmiştir.

GRİP HASTALIĞININ BULGULARI NELERDİR?

*Ateş

*Titreme

*Baş, sırt, kol ve bacaklarda ağrı

*Boğaz ağrısı ve kuru öksürük

*Halsizlik

*İştah kaybı

*Adale ve eklem ağrısı

*Bulantı

*Gözlerde yanma

*Burun aktıntısı

Grip, solunum hastalığı veya öteki kronik rahatsızlığı olanlarda çok ciddi vaziyetlere yol açabilir.

GRİP, BAŞKA HASTALIKLARA NEDEN OLABİLİR Mİ?

Tam üst solunum yollarında infeksiyonlara neden olan virüsler gibi, influenza, başka bir deyişle grip etmeni olan virüsler, yalnızca gribal infeksiyon tablosuyla hudutlu kalmaz;

*Farenjit

*Larenjit

*Sinüzit

*Cerahati de yapabilir.

Sağlıklı insanlarda grip, 1 hafta içerisinde kendiliğinden iyileşir. Ancak bazı şahıslarda, misalin kronik hasatalık sebebiyle beden mukavemeti cılız vaziyette olanlarda, kalp-akciğer hastalığı olanlarda, yaşlılarda, şeker hastalarında, pnömoni zatürre, meningoensefalit beyin irini, miyokardit kalp adaleyi irini gibi ciddi ve ağır izleyip vefatla sonuçlanabilecek hastalıklar görülebilir.

GRİBİN EKONOMİK VE SOYAL SONUÇLARI

*Üretkenliğin kaybedilmesi ile ortaya çıkan işgücü kaybı

*Ufak çocukların anne ve babalarından çocuklara geçebilecek enfeksiyon tehlikeyi

*Çalışanların işlerine gidememelerinden kaynaklanan ekonomik maliyetler

*Yalnız yaşayan çocuklu bayanların hem işlerinden kalmaları, hem de çocuklarının karşı karşıya kaldıkları riskler

KORUNMA YOLLARI

Gripten korunmanın en başta gelen yöntemi grip aşılarıdır. Grip aşısı, özellikle hastalığa tutulma ve sonrasında oluşabilecek hastalıklar güzergahından tehlike taşıyan Yüksek Tehlike Grubu dediğimiz şahıslara faydalıdır.

Her sene Eylül sonu – Ekim aylarında tek doz biçiminde yapılmalıdır. Aşı ile gözeticilik sağlıklı şahıslarda %80 lere varmaktadır; yaş ilerledikçe gözeticilik %50 – 60 lara inmekle beraber hastalığın hafif geçirilmesi sağlanmaktadır.

Aşı uygulaması, yetişkinlerde omuz adaleyi içine veya cilt altına, 2 yaşın altındaki çocuklarda uyluğun ön-yan kısmına bir sağlık görevlisi tarafından yapılmalıdır. Her yıl aşı içeriği değiştiğinden birey o yıl üretilen aşı ile aşılanmalıdır. Bu biçimde yapılan aşı, 1 sene kadar gripten koruma sağlar. Aşı, embriyonlu yumurta kesesinden elde edilmektedir; bu sebeple yumurta allerjisi olanlar kullanmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.