Gözler Kışın Da Özen İster
Genel Sağlık

Gözler Kışın Da Özen İster

Ultraviyole ışınların göze hasar verici tesirlerinin çoğaldığı kış aylarında da, güneşli havalarda güneş gözlüğü takmak gerekiyor. Kışın genelde ısıtılan civarlarda bulunulduğu için göz kuruluğu tehlikesine karşı da temkin alınması gerekiyor…

Güneşin en fazla ultraviyole ışınlarının göze hasar verdiğini ifade eden Prof. Dr. Zengin, ultraviyole ışınlarının yalnızca yazın değil, artık kışın da göze hasar verici tesirlerinin çoğaldığını söyledi.

Prof. Dr. Zengin, bu sebeple yaz aylarında olduğu gibi kış aylarında da güneşin hasarlı ışınlarından korunmasına özen gösterilmesi gerektiğini belirterek, şöyle dedi:
“Ultraviyole ışınlar sebebiyle kış aylarında da güneşli havalarda güneş gözlüğü takmak gerekiyor. Bu açıdan senenin her yarıyılında güneşli havalarda güneş gözlüğü takma alışkanlığı kazanmakta büyük verim var. Yazlık ve kışlık gözlük almaya gerek yok, tek gözlük yeterli olur.”

Kışın karın da göze negatif tesir yapacağını bildiren Prof. Dr. Zengin, kardan yansıyan ışığın güneşin hasarlı tesirini artıracağından, kayakçıların ve avcıların kesinlikle güneş gözlüğü takmaları gerektiğini kaydoldu.

Prof. Dr. Zengin, kullanılacak gözlüğün sırçalarının polarize özellik taşımasında büyük verim olduğunu, gözü güneşin hasarlı tesirlerinden gözetecek özellikte nitelikli güneş gözlüğü seçim edilmesinin yeterli olacağını belirtti.

Kış aylarında dikkat edilmesi gereken bir başka mevzunun da göz kuruluğu olduğunu söyleyen Prof. Dr. Zengin, şöyle devam etti:
“Kışın genelde ısıtılan etrafta bulunulduğu için göz kuruluğu tehlikesine karşı da temkin almak gerekir. Bunun için kalorifer ya da sobayla ısıtılan yerlerde nem seviyesini artırmak için, ısıtıcının yanına ya da üzerine su dolu kaplar konarak, kapalı civarın nem balansı sağlanmalıdır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.