Göz Migrenine Dikkat !
Genel Sağlık

Göz Migrenine Dikkat !

Migrenle gözmigreni arasındaki farkları biliyor musunuz? Göz  migreni geçici görme kaybına neden olabilir.

Göz Hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Müslime Akbaba, gözün asap hücresini besleyen  damarlardaki geçici spazmın, göz migrenine neden olduğunu belirterek, “Göz  migreni geçici görme kaybına neden olabilir fakat bazı kalıcı görme kaybına neden olan göz hastalıkları, göz migreniyle karıştırılabilir.  Böyle bir hamle geçiren bireyin bir göz doktoru tarafından tetkik edilmesi zorunludur” dedi.

Prof. Dr. Akbaba,  çok bilinen bir  hastalık olan migrenin iki çeşidinin olduğunu ve en sık görüleninin olağan  tipinde, tek taraflı zonklayıcı bir baş sızısının yaşandığını ifade ederek,  auralı migren denilen ikinci çeşidinde ise geçici görme bozuklukları, cisimlerin  çevresinde kırılmalar, yansımalar ve ışık saçılmalarının oluştuğunu anlattı.

Her beş bayandan ve her on erkekten bkocamanın yaşamının bir yarıyılında  migren saldırıyı geçirdiğine de işaret eden Prof. Dr. Akbaba, migrene hormonal  farklılıklar, bazı besinler ve ilaçlar ile uzun süreli aç ve uykusuz kalma  gibi gidişatların neden olduğunu hatırlattı.

“Bir de göz migreni var. Göz migrenine gözün asap hücrelerini besleyen  damarlardaki geçici spazm neden oluyor” diyen Prof. Dr. Akbaba, göz migreninin  de muhtelif cinslerinin var olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Akbaba, “Bir tanesi, tek taraflı görme bozukluğu ve baş  sızısıyla birlikte olan migren, bir öbürü ise her iki gözde ışık saçılmaları,  yansımalar, kırık ve dalgalı görmeler, görme alanında kayıplar, görme alanındaki  âmâ noktanın büyümesi ve hareketlenmesi gibi görülen göz migreni vardır ama bunda  baş sızısı olmaz” diye konuştu.

Göz Migreni İle Migrenin Farkları

Göz migreninin klasik migrenden farklarına da işaret eden Prof. Dr.  Akbaba, “Göz migreninin, klasik migrenden farkı, daha kısa sürmesidir. Birkaç  dakika ile yarım saat içinde biter. Ama bir anda bireyin görmesinde bir bozukluk  olması, iyi görememesi, şahsı fazla biçimde sıkıntılılığa sevk eder. Hasarsız bir tümörümdür. Şahıslar Ne yapalım?   deyinceye kadar da geçer. Göz migreni geçici görme kaybına neden olabilir fakat bazı kalıcı görme kaybına neden olan göz  hastalıkları göz migreniyle karışabilir. Böyle bir hamle geçiren bireyin bir göz  doktoru tarafından tetkik edilmesi zorunludur” dedi.

Göz migreninin kısa süreli olduğunda kendiliğinden geçtiğini de dile  getiren Prof. Dr. Akbaba, göz migrenini tetikleyenlerin de klasik migrenin  benzeri olduğunu söyledi.

Göz migreninin çok fazla yinelemediğine de dikkati sürükleyen Prof. Dr.  Akbaba, seyrek de olsa tekrarlayabildiğini ve böyle vaziyetlerde de saldırıları  eksiltmek için migren önleyici ilaçların kullanılması gerektiğini kaydetti.

Göz migreninin de klasik migrende olduğu gibi bayanlarda daha fazla  görüldüğünü ifade eden Prof. Dr. Akbaba, göz migreni tanısının da genelde  hastaların anlattıkları öyküden konulduğunu belirtti.

Prof. Dr. Akbaba, bireylerin, şayet göz migreni saldırıyı geçirdiklerini  düşünüyorlarsa geçici görme kaybına neden olduğu için fazla telaşlanmamaları  gerektiğini, bunun geçici bir vaziyet olduğunu ancak şayet araba kullanmak gibi  etkinliklere hamle zamanınca ara vermeleri gerektiğini anlattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir