Göbek Deliği Neden Sızır, Neyin Bulgusudur?
Genel Sağlık

Göbek Deliği Neden Sızır, Neyin Bulgusudur?

Göbek deliği sızısının sebebi kimi zaman bir rahatsızlığın, kimi zaman ise müjdeli bir haberin bulgusudur. Göbek deliği acısı gebelik bulgusu mu diyerek sızıyı ilgisizlik etmeden evvel sızının bütün sebeplerinin teşhisi için sıhhat kuruluşundan dayanak alınması gerekmektedir.

Yazı İçeriği

Göbek Deliği Acısı Neden Olur?Gebelikle Göbek Deliği SızısıGöbek Deliği Sızısı Nasıl Geçer?Göbek Deliği Sızısı Hangi Rahatsızlıkların Habercisidir?Gebelikte Göbek Deliği Neden Sızır?Gebelik Yarıyılında Göbek Deliği Acısı Nasıl Geçer?

Göbek Deliği Acısı Neden Olur?

Göbek deliği sızısı nedeni daha çok enfeksiyonel hastalıklardır. İdrar yollarında enfeksiyon yaradılışı göbek deliğinde de sızı alana getirir. Bunun yanı gizeme yeniden mide enfeksiyonu da göbek deliği sızılarının esas nedenlerinden bir tanesidir. Göbek etrafında bastırınca sızı oluşuyorsa bunun sebebi apandisit olabilir. Fakat apandisit olduğuna emin olabilmek için öbür bulgulara da bakmak zorunlu.

göbek deliği ağrısıgöbek deliği sızısı neden olur

Gebelikle Göbek Deliği Sızısı

Gebelik sırasında sıklıkla göbek deliği acısı ve sızısı yaşanır. Bunun nedeni yeniden enfeksiyonel rahatsızlıklar ya da apandisit olabileceği gibi gebeliğin getirdiği değişik nedenler de göbek deliği sancısına yol açar. Gebelikte göbek deliği üstünde sızı oluşması karın fıtığı bulgusu olabilir. Bunun dışında bebeğin gelişmesi göbek deliğine baskı oluşturduğu için de sızılar yaşanabilir.

Göbek Deliği Sızısı Nasıl Geçer?

Gebelikte göbek deliği acısı nasıl geçer sualinin en ehemmiyetli yanıtlarından bir tanesi sıcak komprestir. Sıcak su torbasını göbeğe koymak sızıyı eksiltecek kolay bir rehabilitasyondur. Eğer sızılar çok şiddetliyse de hekime görünmek zorunludur. Hekimin nasihati üzerine sızı kesici kullanılmasında fayda var.

Göbek Deliği Sızısı Hangi Rahatsızlıkların Habercisidir?

Göbek deliğine değince sızı, etrafında sızı veya batma hissi gibi şikayetler gebelik bulgusu olarak değerlendirilmenin yanında bir ekip rahatsızlıklar mevzusunda sizleri uyarıyor olabilir! Birkaç gün vakit ile göbek deliğinde acı yaşanması alttaki hastalıklara sahip olunup olunmadığının teşhis edilmesi için tıbbı dayanak alınmalıdır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu,Apandisit İltihaplanması,Mide Enfeksiyonları,Gaz Kabarıklığı,Göbek Fıtığı,Pankreas Rahatsızlıkları,İnce Bağırsak Rahatsızlıkları,Ülser,Safra Kesesi Taşı,Crohn Hastalığı,Kabızlık,Kullanılan mide ilaçlarının yan tesirleri

Hamile olunmaması halinde göbek deliği acısının işaret ettiği rahatsızlıklar olarak öğrenilmektedir. Doğru teşhis için Genel Cerrahi uzmanına tetkik olunarak rahatsızlığın ne olduğu bilinmeli ve zaman kaybetmeden rehabilitasyon sürecine başlanmalıdır.

Göbek Deliği Neden Ağrır, Neyin Belirtisidir? | 1

Gebelikte Göbek Deliği Neden Sızır?

Hamilelik yarıyılım 20. Haftasında yaygın olarak görülen göbek deliği sızısı, hamilelik sebebiyle alana gelen fizyolojik başkalaşımlardan kaynaklanır.

Rahmin gelişmesi,Adalelerde ufalama

Hamilelik yarıyılında gözlemlenen göbek deliği sızısının sebepleridir.

Gebelik Yarıyılında Göbek Deliği Acısı Nasıl Geçer?

Gebelikte alana gelen fizyolojik başkalaşımlardan kaynaklanan göbek deliği sızısı, kolay birkaç uygulama ile gevşemektedir. Göbek deliği sızısı nasıl geçer sualine cevap olarak konutta uygulayabileceğiniz usuller;

Sızı olan bölgeye sıcak su torbası,Ütü ile sıcaklığı artırılmış bez veya havlu

Uygulaması ile sızıyı geçirebilirsiniz. Sızının şiddetine bağlı olarak sızı kesici kullanmak gerektiğinde hekiminize müracaat eterek bebeğinize hasar vermeyecek sızı kesici ilaçları kullanarak göbek deliği sızınızdan kurtulabilirsiniz. Dilerseniz Gebelikte Göbek Deliği Çevresinde Sancı Tıklayın ! Göz atabilirsiniz.

Etiketler

göbek deliği göbek deliği acısı göbek deliği sızısı göbek deliği sancısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir