Genel Sağlık

Geniz eti büyümesi neden olur ?

Geniz eti, bademcikler üzere bir lenf doku üyesidir.Boğaz ardında bademciklerin üstünde burun boşluğunun art kısmı ile yumuşak damağın üst kısmında yer alan küçük bir dokudur.Üzüm salkımına benzeyen biçimiyle boğaz ve burun ortasına yerleşmiş bir dokudur.Geniz eti ve bademcikler burun ve ağız yoluyla bedenimize girecek ziyanlı bakterileri ve virüsleri engellemekle vazifelidirler.Geniz eti ve bademcik üst teneffüs yolu savunmasında yer alırlar.Ancak ikisini birbirinden ayıran fark, geniz etinin çok büyük olması durumunda burun boşluğunun tıkanmasına yol açmasıdır. Bilhassa çocuklarda en sık enfeksiyonla karşılaştıkları devir 3-7 yaş ortasında azamî büyüklüğe erişir ve bu yaştan sonra ekseriyetle küçülmeye başlar. Yetişkin bir beşerde ise büsbütün kaybolur. Anne babanın çocuğun yanında sigara içmesi yani çocuğun pasif sigara içici olması enfeksiyonlara neden olur ve bu enfeksiyonlar sonucunda geniz etine yol açan lenfoid oluşumlar büyür. Geniz etinin büyümesi ve iltihaplanması birtakım sorunlar oluşturabilir.

Geniz Eti Büyümesi Neden Olur?

Geniz etinin büyümesinin en değerli nedenlerinden biri enfeksiyonlar ve alerjik tepkilerdir. Geniz eti mikropları yakaladığı için bazen bakteriler tarafından iltihaplanarak süreksiz olarak genişler. Enfeksiyon azaldığında çoklukla olağan boyutlarına döner. Bazen de genişlemiş halde kalabilir ya da tabiatıyla büyüme gösterebilir. Geniz eti çok fazla büyüme gösterdiğinde burun boşluğunu tıkar ve bu nedenle burundan soluk alıp vermeyi zorlaştırır. Geniz eti çok fazla büyür ise orta kulak boşluğu olan (östaki tüpü) bölgesine hakikat açıldığında östaki tüpünün ağzını tıkar ve orta kulağın havalanmasını da mahzurlar. Bu tıp durumlarda da kulak sıkıntıları görülebilir. Bu duruma en çok çocuklarda rastlanır. Kimi çocukların doğuştan geniz eti büyüktür. Çok az de olsa yetişkinlerde de bu durumlar görülebilir.

Geniz Eti Büyüme Belirtileri

– Burun tıkanıklığı ve nefes almada zahmet çekme
– Daima olarak ağızdan nefes almak
– Tekrarlayan üst teneffüs yolu enfeksiyonları
– Genizden konuşma
– Uyku sırasında horlama, uyku apnesi (uyku sırasında birkaç saniye nefes alamama)
– Orta kulak enfeksiyonları ve işitme kaybı
– Çocuklarda gece idrar kaçırma yahut dikkat dağınıklığı sorunları
– Ağız kokusu
– Çene ve diş yapısında bozulma, diş çürükleri

Geniz Eti Teşhisi

Hastaların şikayetleri doğrultusunda bir kulak burun boğaz tabibi tarafından fizikî muayenesi yapılır. Fizikî muayeneler bilhassa çocuklar açısından huzursuz edici olabileceği için röntgen tetkiki ile de teşhis konulabilir.

Geniz Eti Tedavisi

Geniz eti tedavisi hastanın durumuna nazaran tabibin vereceği karar doğrultusunda medikal ve cerrahi olmak üzere iki biçimde yapılabilir. Geniz etinin hava yolunu tıkayacak kadar büyük olduğunun belirlendiği durumlarda yahut tedavilere karşın denetim altına alınamayan sık üst teneffüs yolu enfeksiyonu durumlarında cerrahi tedavi planlanabilir.Uyku apnesi gelişmişse ve daima tekrarlayan orta kulakta sıvı toplanması kelam konusu olması da durumunda da geniz etinin alınması gerekmektedir.

Ameliyat Hangi Yaş Kümeleri İçin Uygundur?

Hekiminiz tarafından ameliyata mani olacak rastgele bir sıhhat sorunu belirlenmediği sürece geniz eti ameliyatı her yaş kümesi için uygundur. Fakat çocuklarda zarurî olmadıkça 2 yaşa kadar beklenmesi önerilir. Daha küçük yaştaki bebek ve çocuklar için uykuda nefes durması sorunu yaşaması halinde uygun görülür. Yetişkinler için üst hudut yoktur.

Geniz Eti Ameliyatı Nasıl Olur?

Bu ameliyat genel anestezi ile yapılır. Yaklaşık 15 dakika süren kısa bir cerrahi süreçtir. Hastalarımız ameliyattan sonra kısa müddette kendilerine gelirler. Ameliyat sırasında deride rastgele bir kesi yapılmadan adenotom ismi verilen aletlerle geniz etinin alınması sağlanır. Rastgele olumsuz bir durumla karşılaşılmadığı takdirde hastalar operasyondan yaklaşık 4 saat sonra taburcu edilirler. Taburculuk sırasında çocuğun genel durumu epeyce yeterlidir.

Geniz Eti Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu ameliyat sonrasında hastalarımıza birebir gün içerisinde sıcak ve katı besinlerden uzak durmaları önerilir. Ekseriyetle ılık ve yumuşak kıvamlı besinler önerilmektedir. 2-3 gün boyunca boğazda ve lisanda hafif ağrı olması olağan karşılanmaktadır. Çocuk hastalarımıza yaklaşık 5 gün okula gitmemelerini önermekteyiz. Ameliyat sonrası hekiminizin size verdiği ağrı kesici ve antibiyotikleri tertipli olarak kullanmalısınız. 2 hafta aspirin kullanılmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir