Gençlik cezaevinde
Psikolojik Sağlık

Gençlik cezaevinde

Psikiyatrist Dr. Sabri Yurdakul gençliğin en fenomen bağımlılığı olan bilgisayar/sanal alem bağımlılığına dair ehemmiyetli açıklamalarda bulunarak muhtelif manipülasyonlar yaptı.

Gençliği bilave eden riske dikkat toplayan Psikiyatrist Dr. Sabri Yurdakul, “Çocuklarımızı bilgisayar bağımlılığından nasıl kurtarırız?” sualinin cevabını verirken, ailelere bazı ihtarlarda bulundu

Büyüyen teknolojisi ve bilgisayar oyunlarının, bilinçsiz kullanım sebebiyle bağımlı hale gelen gençleri sosyal yaşamdan uzaklaştırarak, sanal dünyaya tutukladığı bildirildi.

Psikiyatrist Dr. Sabri Yurdakul, son yarıyılın en büyük meselelerinden bkocaman haline gelen bilgisayar bağımlılığının, yevmiye yaşamın yanında gençlerin aileleriyle irtibatını, sosyal hayatını ve eğitim yaşamını, dolayısıyla geleceğini negatif etkilediğini ifade ederek, gençlerin cemiyet içerisine çıktıklarında karşılaması efor geçim meseleleri yaşamaya başladığını belirtti. Gençliği bilave eden riske dikkat toplayan Psikiyatrist Dr. Sabri Yurdakul, “Çocuklarımızı bilgisayar bağımlılığından nasıl kurtarırız?” sualinin cevabını verirken, ailelere bazı ihtarlarda bulundu.

“AİLELER MANİ OLMALI”

Psikiyatrist Dr. Sabri Yurdakul, çocuğun bilgisayar başında zaman geçirmesinin makûs olmadığını, makûs olanın, çocuğun tüm zamanını bilgisayar başında geçirmesi olduğunu söyledi.

Ailelerin, çocuklarının bilgisayar başında olması gerekenden fazla zaman geçirmesine izin vermemesi gerektiğinin altını çizen Dr. Yurdakul, “Çocukların, ‘yapacak bir şeyim yok’ diyerek akşama kadar bilgisayar başında oturmalarına mani olmalıyız. Zira bilgisayar bağımlılığı böyle başlıyor. Yavaş yavaş bilgisayar başında geçirdikleri saatler çoğalıyor. Evvel günün tamamını, sonrasında geceyi almaya başlıyor. Bir de bakıyoruz ki çocuğumuz öğlene kadar uyuyor. Öğlen kalkıyor, biraz bir şeyler yiyor ve gece yarısına kadar uykusuz bir biçimde bilgisayarın başında oturmaya devam ediyor. ‘Nasıl olsa konutta gözümün önünde, hava sıcak, bir yere gideceğine hiç olmazsa konutta otursun’ diye düşünmeye başladığınız zaman, bilgisayar bağımlılığı iyice pekişiyor” dedi.

“ÇOCUĞUNUZA UĞRAŞLAR BULUN”

Ailelere bazı tekliflerde bulunan Dr. Yurdakul, “Çocuğumuzu bilgisayar bağımlılığından kurtarmanın tek yolu, ona uğraşlar bulmaktır. Bilgisayar ile oynamadıkları zaman seçenekleri televizyon izlemekse, o zaman bilgisayar ile televizyon arasında geçen bir yaşamları oluyor. Bunun yerine spor yapıyor, dostları ile süre geçiriyor, bilgisayara da günde 1-2 saat zaman ayırıyorsa, bu istenilen tavır biçimi haline geliyor. Böylelikle bilgisayar bağımlısı olmadan, bilgisayar kullanma alışkanlığını bilmiş oluyorlar” diye konuştu.

“OKUMA ALIŞKANLIĞI KAZANDIRIN”

Psikiyatrist Dr. Sabri Yurdakul, çocuklara kesinlikle kitap okuma alışkanlığının kazandırılması gerektiğini belirterek, “Günde yarım saat bile olsa, akşamları uyumadan evvel kitap okuma alışkanlığının kazandırılması, çocukların gelişimleri açısından oldukça ehemmiyetli” ifadelerini kullandı. Çocukları bilgisayar bağımlılığından kurtarmanın başlıca yolunun, onu hiç bilgisayara kaptırmamak olduğunun altını çizen Dr. Yurdakul, laflarını şöyle sürdürdü: “Çocuğunuz, bilgisayarı doğru kullanma alışkanlığı edinir, spor yapar, dostları ile zaman geçirirse hiç korkmayın. Ancak ona mani olamadığınızı fark ediyor, bilgisayardan vazgeçiremiyorsanız o zaman bir psikiyatrist ya da psikologdan destek alın.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.