Genç Kızlar Ve Sigara
Sigara

Genç Kızlar Ve Sigara

Gençler arasında tütün mamullerinin tüketiminin, batının aksine en çok Doğu Avrupa’da çoğaldığına dikkat çekildi.

Avrupa’da genç kızların, erişkin hemcinslerine göre daha çok sigara içtiği saptandı. Dünya Sağlık Teşkilatı’nün raporunda, ayrıca Avrupa ülkelerinde sigara reklamlarının menedilmesi ve bu mahsuller üzerindeki ödentilerin artırılması teklifinde bulunuldu.

Dünya Sağlık Teşkilatı’nün raporunda, 15-16 yaşları arasındaki genç kızlarda sigara içme oranının yüzde 25.5, 16-17 yaşları arasındakilerde ise yüzde 28.3’e yükseldiğine dikkat çekilirken, erişkin bayanlarda bu oranın yüzde 21.5 seviyesinde olduğu belirtildi.

Raporda, gençler arasında tütün mamullerinin tüketiminin, batının aksine en çok Doğu Avrupa’da çoğaldığına dikkat çekildi. Doğu Avrupa’da 15-16 yaş arasındaki gençler arasında sigara içme oranının yüzde 29, tüm Avrupa’da 15-18 yaşları arasında sigara içme oranının ise yüzde 30 olduğu kaydedildi.

Tütün mamullerine karşı mevcut temkinlerin de gözden geçirildiği teşkilatın raporunda, bu mahsullerin tüketiminin tesirli bir şekilde eksiltilmesinin sağlanması için Avrupa ülkelerine, sigara reklamlarının menedilmesi ve bu mahsuller üzerindeki ödentilerin artırılması teklifleri getirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.