Gece Neden Terliyoruz
Cilt Bakımı

Gece Neden Terliyoruz

Terleme, bedenimizin natürel işlevlerinden biridir.

Organizmamızın dış etraf ısısının yükselmesine karşı en ehemmiyetli korunma vasıtayı, tendeki damarların genişlemesi ve terleme ile akışkan kaybedilmesidir. Sıhhatli bir insan günde 500-1000 ml kadar ter çıkarır. Enerjimiz çok düşebilir, hareket etmekte zorlanabilir, üşengeçliğe meyil gösterebiliriz. Gece terlemesinin bir hastalık bulgusu olarak değerlendirilebilmesi için, terlemenin yatak ekiplerini nemlendirecek ve şahsı uykusundan uyandıracak ebatlarda olması gerekir. Terleme ile uyananların kimileri kendilerini ateşli sezerken, kimilerinde ise üşüme ve titremelere tesadüfülür. Gece terlemesine neden olabilen pek çok hastalık vardır. Verem gece terlemesi denince akla gelen hastalıkların başında yer alır. Tipik veremli bir hastada öksürük, az ölçüde balgam, iştahsızlık, halsizlik, kilo kaybı ile birlikte ateş ve gece terlemesi vardır.

Bu hastaların tetkiklerinde genellikle ehemmiyetli bir belirti yoktur. Tanı için akciğer röntgeni çekilmesi, balgamda verem mikrobunun aranması ve kültürü gerekir. Lenfoma Hodgkinlenfomalı hastalarda haftalarca vakitle dalgalanmalar gösteren yüksek ateşle birlikte gece terlemeleri olabilir. Boyundaki lenf bezlerinde ve dalakta sihrime vardır. Kesin tanı için lenf bezlerinden biyopsi yapılır. 45-55 yaş arası hanımlarda gece terlemesinin menopozla alakalı olması da olasıdır. Adet görmenin kesilmesiyle birlikte kanda östrojen hormonunun eksilmesi ateş basmaları, uykusuzluk, asaplılık, çarpıntı gibi bulgularla birlikte gece terlemelerine de neden olabilir. Şeker Hastalığı Diyabetli hastalarda geceleri kan şekerinin düşmesi hipoglisemi terlemelere yol açabilir.

Bu vaziyet diyabetleri hakimiyet altında olmayan ve gündüzleri yüksek dozda insülin alan hastalarda daha fazla görülür. Hipertroidi Boyundaki tiroit bezinin fazla ölçüde hormon üretmesi, başka bir deyişle hipertiroidi de gece terlemelerinin iyi öğrenilen sebeplerindendir. Hastalarda ayrıca, sıcağa tahammülsüzlük, çarpıntı, asaplılık, kilo kaybı ve adet kumpassızlıkları da olabilir. Tanı için kanda tiroid hormon seviyelerine bakılır. Uyku Apnesi başka bir deyişle uyku sırasında solunumun tamamen durması erkeklerde bayanlara göre iki misli fazla görülür. Her yaşta tesadüfülebilir, ancak hastaların çoğu orta ve ileri yaşlardaki bireylerdir. Kiloluluk ve boynun geniş olması en ehemmiyetli tehlike etmenlerindendir. Başlıca bulguları, horlama, uykuda solunumun durması, gündüzleri uyuklamadır. Reflü hastalığının en ehemmiyetli bulgusu, göğüs kemiği artta ağın olmasıdır.

Bu, yemeklerden sonra ve geceleri daha şiddetli olan, öne eğilmekle artan, yanma biçiminde bir ağrıdır. Bazı bireylerde ağza mide içeriği ya da acı su gelmesi, geğirme ve yutma eforluğu gibi şikâyetlerde görülebilir. Enfeksiyonlar Başta AİDS olmak üzere, EB virüsünün neden olduğu infeksiyözmononükleoz gibi enfeksiyonlar ve karaciğer, dalak çıbanları da gece terlemesi ile birlikte olabilir. Başta ateş düşürücü ve ağrı kesiciler olmak üzere pek çok ilaç da terlemeye neden olabilir. Ayrıca, bazı yüksek tansiyon, bunalım ve meme kanseri rehabilitasyonunda kullanılan ilaçlar ile içki ve baharatlı gıdalar da gece terlemelerine neden olabilirler.  

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir