Gebelik Kirleri Çözümsüz Değil
Cilt Bakımı

Gebelik Kirleri Çözümsüz Değil

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Ayşegül Sivri,gebelikle oluşan gebelik kirleri dahil bir çok sualin doğum sonrası giderilebileceğini belirtti.

Gebelik, doğum ve emzirme bayanların bedenini etkileyen en ehemmiyetli sebeplerden bkocamandır. Doğum sonrası en fazla farklılık karın, göğüs ve genital bölgede olur.Hemen hemen tüm bayanlar, doğum sonrası sarkan karnından ve göğüslerinden şikayetçi oluyor.Bir öteki şikayetçi oldukları mevzu ise gebelik sırasında ciltte oluşan lekelerdir.

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Ayşegül Sivri, ”Cilt kirleri gebeliğin olmazsa olmazlarındandır. Karında, meme başlarında, genital bölgede ve yüzde farklı renk ve boyutlarda olabilmektedir. Bunların çoğu ilk 1 sene içinde geri dönüşümlüdür. Fakat geri dönmemesi halinde alınabilecek temkinler ve rehabilitasyon usulleri bulunmaktadır. Bunlardan birkaçı lazer rehabilitasyonu, kimyevi peeling, PRP rehabilitasyonu dediğimiz gençlik aşısı, ışık dolgusu uygulanabilecek usuller arasındadır. Genellikle tercihi kirin cinsine göre yapmaktayız.” dedi.

Op.Dr. Ayşegül Sivri, ”Şayet gebelik sırasında alınan kilolar belli bir seviyenin üzerinde ise tipik bir deformasyon görüntüsü ortaya çıkıyor: karın çatlakları, ciltte sarkıklık, göbek deliği çevresinde biçim bozukluğu ve cilt altında hakimiyet dışı bir yağlanma, karın adalelerinde gevşeklik alana geliyor.”ifadesinde bulundu.

 

Egzersiz ve perhiz çoğu şikayeti geri döndürmeye takviyeci olurken bazı vaziyetlerde işe yaramamaktadır. Bunların başında tende oluşan çatlaklar gelmektedir. Özellikle karında ve fazla kilo alınan kalça ve üst bacak gibi bölgelerde yaygın olan çatlaklar egzersiz ve perhiz ile ne yazık ki düzelmez. Bunlar için uygulanabilecek en uygun rehabilitasyon uzman ellerde yapılan lazer rehabilitasyonudur. Ayrıca alt karında oluşan çatlarlar için en aktif rehabilitasyonlardan bkocamansıda mini karın germedir.

 

Op.Dr.Ayşegül Sivri, gebelik sırasında oluşan makûs görüntülerin giderilmesi için doğumdan sonra en az 6 ay geçmesi gerektiğine dikkat çekti ve ” doğum sonrası bayanlar ideal kilolarına kavuşmuş olsa bile karın cildinde çatlaklar, sarkmalar ve deformasyonlar kalıcı olabiliyor. Bu gidişatta bayanlar tekerrür düz ve estetik, natürel bir karına sahip olabilmek için biz estetik cerrahların kapısı çalıyor” diye belirtti.

 Op.Dr. Ayşegül Sivri karın germe ve çoğu defa beraberinde yapılan yağ alma liposuction usulleri ile hastalar tekerrür natürel ve estetik görünümlü bir karına sahip olabileceğini söyledi ve laflarına şöyle devam etti; Operasyonun özeti göbek deliğinin 3 cm. kadar üzerinden başlayan bir hattan alt doğru bir bölgede kalan ve deforme olmuş bütün cildi çıkarmak, karın adalelerindeki gevşekliği onarmak, fazla yağları ve göbek deliği çevresindeki deformasyonları düzenlemek biçimindedir.

 Karın germe işlemi ile sarkmış olan fazla cilt ve cilt altı doku çıkarılarak gergin natürel bir karın elde edilebilmektedir.”dedi. 

 Op.Dr. Ayşegül Sivri son olarak; ”Karın ön duvarında deforme olan adaleler pilikasyon usulü ile birbirine yanaştırılarak, iç karın olarak bilinen bölgedeki doğuma bağlı deformasyonları giderilebilmektedir.Karın germe sonrasında bireylerin %90’dan fazla çoğunluğu operasyonlarından memnun ve tatmin olmaktadırlar. Karın germe sonrasında görülen en ehemmiyetli farklılıklar bireylerin duygusal vaziyetlerinde, sosyal işlevlerinde ve kendilerine güvenlerinde görülen pozitif değişikliklerdir.”dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir