FOLİK ASİT NEDİR? KİMLER NASIL KULLANMALIDIR?
Tamamlayıcı Tıp

FOLİK ASİT NEDİR? KİMLER NASIL KULLANMALIDIR?

Folik asit, B9 vitamini olarak da bilinen suda çözünür bir vitamin olan sentetik bir folat biçimidir. Bu asit yiyeceklerde natürel olarak oluşmaz, ancak genellikle ekmek ve hububatlar gibi arıtılmış hububatlara ilave edilir ve ayrıca vitamin ve mineral besin dayanaklarında bulunur.

Folat, natürel folattan değişik olduğu için beden kullanmadan evvel etkin B9 vitamini formuna dönüştürülmesi gerekir. Bu operasyon, her bkocaman birkaç enzim gerektiren dört düzeyde reelleşir. Bu enzimlerden bkocaman MTHFR metilenetetrahidrofolat redüktaz enzimdir. Bazı insanlar, MTHFR’nin faalliğini eksilten genetik değişinimlere sahiptir ve bu da kanda folat birikmesine yol açabilir. Kandaki folat birikimi, bozulmuş bağışıklık işlevi, eksilmiş beyin işlevi ve kanser hücrelerinin süratli büyümesi dahil olmak üzere negatif sağlık tesirleriyle ilişkilendirilmiştir. Böylelikle folik asidin etkin forma dönüşme oranı genetik olarak belirlenir ve herkes için bireyseldir.

Folat Açısından Zengin Besinler

Folik asit, çağdaş beslenme araştırmalarında en çok tartışılan mevzulardan bkocamandır. B9 vitamininin natürel formu folattır. Folat açısından zengin besinler arasında şunları sayabiliriz;

Baklagiller

Kuşkonmaz

Enginar

Yumurta

Yeşil yapraklı sebzeler ıspanak, roka, lahana

Pancar

Turunçgiller

Brüksel lahanası

Brokoli

Fındık

Dana karaciğeri

Buğday tohumu

Papaya

Muz

Avokado

Bununla birlikte araştırmalar, çoğu insanın harcadığı yiyeceklerde lüzumlarını karşılayacak kadar folat almadığını gösteriyor. Bu sebeple birçok ülke beyaz unlar, ekmekler ve hububatlar gibi arıtılmış hububatları folatla dayanak ederek yurttaşlarının lüzumu olan folatı almasına dayanakçı olmaktadır.

Yetişkinler için B9 vitamini için belirtilen fizyolojik gereksinim günde 400 mcg’dir. Hamile bayanların günde 600 mcg’ye lüzumu vardır, çocuklar için günde 50-400 mcg ortamıdır. Genel olarak izin verilen üst tüketim seviyesi günde 1000 mcg’dir.

Yeterli B9 vitamini seviyeleri, öncelikle nöral tüp yanılgılarının önlenmesi ile ilişkilendirilmiştir. Gebeliğin ilk haftalarında düşük folat seviyeleri beyin, omurilik ve omurgada malformasyonlara yol açar. Bayanların % 90 kadarı yeterli B9 vitamini almadığından, faize çağındaki tüm bayanların günde en az 400 mcg ek folat almaları önerilir. Hamile bayanlara müteveccih pek çok besin desteği folik asit kapsar, ancak beden bu etkin B9 vitamini formunu ek mutasyonlar olmadan kullanabildiğinden, metilfolat kapsayan özel besin yardımları kullanmak daha iyidir.

Yüksek Ölçüde Folat Alımı

Yüksek ölçüde folat alımının meme, bağırsak, akciğer ve pankreas kanserleri dahil olmak üzere muhtelif kanserlere karşı gözettiği bilinmektedir. Bu büyük ihtimalle folatın gen ekspresyonundaki rolünden kaynaklanmaktadır. Bazı analistler, düşük folat seviyelerinin anormal hücre büyümesi tehlikesini artırabileceğine inanıyor.

Düşük folat seviyeleri ayrıca tereddüt ve basitçe kırılabilen Deoksirübo Nükleik Asit yaradılışına katkıda bulunur ve bu da kanser tehlikesini artırabilir. Bununla birlikte, halihazırda kanseri olan bireyler için, yüksek folat alımının ancak yiyeceklerden değil besin yardımları biçiminde belirli ur cinslerinin büyümesini teşvik edebileceğine dair bazı ispatlar vardır.

Yeterli folat seviyeleri, kalp hastalığına bağlı olan homosistein seviyelerini düşürmeye dayanakçı olur. 

Folat homosisteini, metiyonine dönüştürmeye dayanakçı olur. Folat beceriksiz olduğunda homosistein seviyeleri yükselir. Bu kapsamda yapılan çalışmalar, günlük folat alımının homosistein seviyelerini % 25 oranında düşürebildiğini göstermiştir.

Bununla birlikte, irinli bağırsak hastalığı, sigara içenler ve içki bağımlıları olan şahıslarda folat noksanlığı olabilir.

Folat Noksanlığının Belirtileri Ve Semptomları

Artan kan homosistein seviyeleri

Megaloblastik kansızlık genişlemiş alyuvarlı kansızlık

Yorgunluk

Halsizlik

Sinirlilik

Nefes darlığı

Megaloblastik kansızlığın hem folat noksanlığının bir işareti hem de B12 vitamini noksanlığının bir işareti olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Bu vaziyette folik asit almak, B12 vitamini noksanlığını düzenlemeden kansızlığı iyileştirebilir ve bu da nöropatilere yol açabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.