Psikoloji

FİLİAL TERAPİ NEDİR?

Çocuklar his ve fikirlerini, gereksinimlerini ve yaşadıkları problemleri oyun yoluyla söz ederler. Bu sebeple çocuk için kıymetli bir muhtaçlık olan oyun aracılığıyla çocukların iç dünyaları hakkında bilgi edinilebilir.
Filial Terapi, anne babalara oyun aracılığıyla çocukları ile kurdukları duygusal bağı güçlendirmeleri, ortalarındaki ilgiyi geliştirmeleri konusunda yardımcı olan ve çocuktaki olumsuz davranışların azaltılmasına katkı sağlayan bir usuldür. 
Filial Terapi, Çocuk Merkezli Oyun Terapisi’nin anne babalarla uygulanan farklı bir formudur. Filial terapi ebeveynlerin çocuklarının hislerini daha âlâ anlamalarına, çocuklarıyla irtibatlarını geliştirmelerine, ebeveyn olarak kendilerine daha fazla güvenmelerine yardımcı olmaktadır.
Filial terapide anne babalar çocukları ile oynarken kullanacakları birtakım maharetleri öğrenirler. Çocukları ile daha tesirli bağlantı kurmak için yansıtma, empatik dinleme, cesaretlendirme,  sınır koyma ve seçenek sunma üzere mevzularda bilgi sahibi olurlar. Bu marifetleri kazandıktan sonra haftada bir çocuklarıyla 30 dakikalık özel oyun vakitleri geçirirler ve bu müddet boyunca sıkıntıya değil çocuğa odaklanırlar. Terapist tarafından verilen geribildirimler sayesinde, ebeveyn olarak eksik oldukları taraflarını fark ederler ve bu taraflarını nasıl geliştireceklerini öğrenirler. Bunlara ek olarak oyun seanslarının manası terapist tarafından yorumlanır ve ebeveynler çocuklarının hislerini daha âlâ anlamış olur. 
Filial terapide çocuklar anne babaları tarafından şartsız kabul gördüklerini hissederler. Bu sayede özgüvenleri artar, kendi hislerinin daha fazla farkında olmaya başlarlar, hislerini ve fikirlerini uygun formda söz etmeyi öğrenirler, sorun çözme hünerleri gelişir, sıkıntılı davranışları azalır ve daha fazla sorumluluk alırlar. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir