Fazla Terlemenin Çözümü Botox
Tamamlayıcı Tıp

Fazla Terlemenin Çözümü Botox

Estetik Doktoru Hülya Ettekin, koltuk altı, avuç içi bazen de ayak tabanında görülen lokalize hiperhidrozis başka bir deyişle bölgesel fazla terlemenin giderilmesinde botoxun başarı ile uygulanan bir medikal rehabilitasyon olduğunu söyledi.

Özellikle yaz aylarında büyük mesele olan fazla terlemenin cerrahi dışı rehabilitasyonunun olası olduğunu belirten Hülya Ettekin, “Botox ile terleme rehabilitasyonu alakalı bölgelerdeki ter bezleri etrafındaki düz adalelerinin ve bu adalelere gelen asapların blokajına direnen bir usuldür. Fazla terlemesi olan losyon-krem kullanımı gibi usullerle terlemesinin önüne geçemeyen, cerrahi rehabilitasyon istemeyen şahıslarda seçilebilecek en tehlikesiz mini invaziv harekâttır” dedi.

FAZLA TERLEMEDE UYGULANAN BOTOX NEDİR VE NASIL TESİR EDER?

Bir mikroorganizmanın laboratuvar etrafında suçsuzlaştırılmış zehirli maddesinden oluşan botoxun, ter bezlerinden ter imalini baskılayarak tesir ettiğini ifade eden Ettekin, “Botox rehabilitasyonunu koltuk altı, avuç içi, ayak tabanı gibi beden bölgelerinde oluşan her türlü terlemede uygulamak olasıdır. Bu rehabilitasyonlar gebelik, emzirme ve ilaç içeriğine duyarlılık gibi vaziyetlerin varlığında uygulanmamalıdır. Yeniden bazı nöromusküler ve motor nöron hastalıktan olarak bilinen asap veya adale hastalıklarına sahip kimselerde uygulamalar özel dikkat gerektirmektedir. Uygulamadan 24 saat evvelinde deodorant ve benzeri ürün kullanımına ara verilmedir. Koltuk altı terlemesi için yapılacak uygulamada kılların tıraş edilmesi yerinde olacaktır. Fazla terlemede botox uygulaması muayenehane koşullarında gerçekleştirilebilir. Uygulamadan vasati 15 dakika evvel yerel anestezik krem kullanılması hasta konforunu çoğaldırır ve yeterlidir. Harekât süresi vasati 15 dakika kadardır” diye konuştu.

BOTOX UYGULAMASININ YAN TESİRLERİ VAR MIDIR?

 Botox uygulamasında seyrek uygulama alanında morlukların oluşabileceğini belirten Ettekin, “Bu gidişat kısa zamanda geçer. Avuç içi, ayak tabanı uygulamalarında hafif duyu kayıpları yaşanabilir. Bu gidişat tamamen geri dönüşümlüdür. Tüm bu balakaların ışığında fazla terlemenin yerel olduğu gidişatlarda alakalı alanlara uygulanması hastanın konforunu çoğaldıran hatta özgüven problemini ortadan kaldırarak sosyal hayatını destekleyen oldukça sıhhatli bir uygulamadır” biçiminde konuştu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir