Diyet

Fazla kilo (obezite) neden bir covıd-19 risk faktörüdür?

Koronavirüs COVID-19 hakkında daha fazla bilgi toplandıkça, görüyoruz ki mevcut olan rahatsız edici eğilim, obezite ile semptomların şiddeti ortasındaki korelasyondur.

✔️Veriler kesin bir eğilim gösterse de, uzmanlar nedenini hala bilmiyorlar. Bununla birlikte, nefes alma zorlukları ve genel sıhhat sorunu komplikasyonları bir rol oynayabilir.

COVID-19, bedene girmek için ACE 2 reseptörünü kullanıyor. Adipoz (yağ) dokusu bu tip reseptöre sahiptir. Yani obez beşerler daha yüksek ölçüde bu reseptörlere sahip, bu da daha yüksek viral yüke ve enfeksiyonla çabada zorluğa neden oluyor.

➕Ek olarak; obez beşerler daha yüksek insülin direnci insidansına sahip olma eğilimindedir, bu da kanlarında dolaşan daha yüksek insülin düzeylerine sahip oldukları manasına gelir. Yüksek insülin düzeyleri ayrıyeten ACE 2 reseptöründe bir artışa neden olur. Bu nedenle, obeziteye ne kadar yakınsanız, o kadar fazla risk altındasınızdır.

Obezite, ağır bakım ünitesine kabul ve entübasyona neden olacak boyutta hasta olma riskini artırıyor. Hipertansiyon, diyabet ve zayıf fizikî kondisyon üzere faktörler de bedeninizin enfeksiyonlarla savaşma yeteneğini etkileyebilir ve kişiyi daha önemli hastalıklara ve hastalıklardan kaynaklanan komplikasyonlara yatkın hale getirebilir.

Ne yapmak lazım?

Kalabalıktan, gereksiz seyahatlerden ve hasta insanlardan kaçının
Gözlerinize, burnunuza yahut ağzınıza dokunmaktan kaçının
Tasalarınız varsa yahut kendinizi hasta hissediyorsanız sıhhat uzmanınızı arayın
Sıhhat uzmanınızın beslenme ve fizikî aktivite tekliflerine uyun
Fizikî arayı uygulayın
Güzel bir el hijyeni uygulayın
Kilo verme programı başlatın
İlaçlarınızı motamot reçete edildiği biçimde alın
Maske takmayı katiyetle ihmal etmeyin
Sıhhat şartlarınızın en güzel biçimde yönetildiğinden emin olmak için hekiminize danışın.
Sağlıklı beslenerek, idman yaparak ve uygun ölçüde uyuyarak bağışıklık sisteminizi destekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir