Evham bozukluğuna probiyotik
Mide ve Bağırsaklar

Evham bozukluğuna probiyotik

Araştırmalar turşu ve yoğurtta bol ölçüde bulunan probiyotiklerin evhamı eksilttiğini gösteriyor. Bu da bağırsakların ikinci beyin olduğunu tezini doğrular kalitede.

Amerikalı bilim adamlarının zebra balıkları üzerinde yaptığı bir araştırma, yoğurtta ve turşuda yaygın olarak bulunan probiyotiğin evhamı eksilttiğini ortaya koydu.

Zebra balıklarını iki gruba ayıran ve yarısının akvaryumuna “Lactobacillus plantarum” bakterisi koyan Missouri Üniversitesinden analistler, her iki grubun da akvaryumlarından su sürükleyerek yaşam alanlarını daraltma gibi etrafsal stres etmeni oluşturdu.

İnsanların da karşılaşabileceği ayrı vazgeçilme ve ısı başkalaşımı gibi stres yaratan etmenlere maruz kalan balıklarda, evham seviyesinin yükseldiği görüldü.

Gen yolu tahlil edilen balıklarda, deney grubunun strese bağlı olarak metabolizmalarını oluşturan hücre içindeki kimyevi tepkimelerinde düşüş olduğu kaydedildi.

Daha evvel yapılan ve stresli balıkların genellikle akvaryumun alt kısmında dolaştığı neticesine erişen araştırmaları da göz önde bulunduran bilim insanları, probiyotik verilen balıkların akvaryumun üst kısmında daha çok zaman geçirdiğini gözlemledi.

Araştırmanın neticeleri Nature mecmuasında yayımlandı.

Kaynak:Anadolu Ajansı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.