Genel Sağlık

Estetik sonrası güzelleşme

Burun estetiği ameliyatı sonrası güzelleşme süreci, bu ameliyatı geçiren şahıslar kadar şimdi bıçak altına yatmamış olan lakin estetik operasyon sonrası süreç hakkında derinlemesine bilgi sahibi olmak isteyenler tarafından merak konusu haline getirilmektedir. Burun ameliyatı güzelleşme süreci, operasyonun çeşidine nazaran kısa ya da uzun soluklu bir toparlanma dönemi gerektirdiği bilinen bir süreçtir.

Burun ameliyatını tecrübeli bir estetik cerrahı gerçekleştirmişse, birçok hastanın şaşırdığı üzere operasyon sonrasında birinci toparlanma sürecinin hayli kısa olmaktadır. Hastalar ekseriyetle burun estetiği ameliyatından sonra ameliyat bölgesinde hafif bir ağrı ve sızı hissederler. Bunun yanı sıra kimi hastalar da şişmiş bir yüz, burun dokularının fonksiyonelliğini yitirmesinden kaynaklanan burun tıkanıklığından ve yüzde ortaya çıkan morarmalardan şikayetçi olmaktadırlar. İnançlı ve bir o kadar da sıkıntısız bir ameliyat tipi olan rinoplasti yani burun ameliyatı sonrasında güzelleşme süreci genel olarak birtakım basamaklardan geçilmesiyle gerçekleşmektedir.

Burun Ameliyatı Sonrası 7 Günlük Düzgünleşme Süreci

Burun kemiği ameliyatı sonrası 7 günlük güzelleşme süreci, birinci olarak ameliyat sonrası uyanma odasında gözlerinizi açtığınız andan itibaren başlamaktadır. Uzman estetik cerrahının ameliyatı gerçekleştirmesinden çabucak sonraki bu süreçte burnunuzun üzerinde atel ve burnunuzun içinde de tampon bulunacaktır.

Kimi burun estetiği ameliyatlarında tampon uygulaması gerekli olmadığı için, ameliyattan sonraki birinci saatlerde ve gece gerçekleşebilecek ufak kanamaları toplamak için burun deliklerinin altına özel bir ped yerleştirilir. Bu pedler nedeni ile sinüs tıkanıklığı ve burun etrafında hafif bir basınç hissedilmesi normaledir. Şayet ağır formda ağrı yaşandığı için gereksinim duyulması halinde hissedilen ağrının azaltılması gayesiyle ağrı kesici ilaçlar kullanmanız mümkün olmaktadır. Bunun yanı sıra burunda görülen şişliği azaltmak ve basıncı hafifletmek için hekim tarafından tavsiyelere uyarak güzelleşme sürecini hızlandırabilmeniz mümkündür.

Burun ameliyatı sonrasında muhakkak bir halsizliğiniz olabilir. Bu yüzden ağır fizikî aktivite göstermekten kaçınmanız tavsiye edilmektedir. Ameliyat sonrası birinci iki gün biraz zorlayıcı olabilir lakin genel olarak çok ağrılı geçmemektedir. Ağrı duymanız halinde bu acıyı azaltmak için ağrı kesici ilaçlar kullanabilirsiniz. Ağzınızdan nefes alıp vermek uyumayı güçleştirebildiği için 2 günlük müddette uykuya dalmada zorlanabilirsiniz. Şayet burnunuzda tampon bulunuyorsa ameliyattan sonra çoklukla 2. gün tamponun çıkarılması gerekmektedir. Bunun için muayene olduğunuz hekiminize gidebilirsiniz.

Burun Ameliyatı Sonrası Paklık

Burun estetiği ameliyatı sonrası paklık uygulamaları da hekiminizin tavsiye ettiği biçimde gerçekleştirebileceğiniz süreçler ortasında yer almaktadır. Ekseriyetle tamponun ve atelin çıkarılmasından sonra burun paklığı ve beden paklığı meselesiz bir halde yapılabilmektedir. Fakat burnunuzu temizlerken ani ve sert davranmaktan kaçınmanız tavsiye edilmektedir. Bunun yanı sıra burun ameliyatı düzgünleşme süreci birinci 5 günden sonra da devam ettiği için mümkün olduğunda fizikî darbelerden kaçınmalı ve burnunuzu yaralamamaya ihtimam göstermelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir