Psikoloji

ERKEN BOŞALMA

Erkeğin boşalmasında tıbbi açıdan standartlara bağlanmış bir müddet yoktur. Boşalmanın erken olup olmadığını belirleyen ölçüt iki tarafın beklentilerinin gerçekleşme seviyesidir. Bu seviyesi belirlemek için şu iki kriter dikkate alınabilir;

  • Partnerinizle uyumlu musunuz? Örneğin partneriniz 4, siz ise 5 dakikada doyuma ulaşıyorsanız mühlet ne kadar olursa olsun bir erken boşalma sorunundan bahsedilemez.

  • Erken boşalma tedavisi kelam konusu olduğunda en çok gözden kaçan nokta boşalmanın denetimli mü, yoksa denetimsiz mü gerçekleştiğidir. Denetimsiz boşalma tıp literatüründe erken boşalmanın öteki bir ismi olarak bilinmektedir.

Erken Boşalıyorum, Ne Yapmalıyım?

Damlayan bir musluğu tamir etmek için yapılabilecek iki şey vardır; suyun basıncını düşürmek ve musluğun contasını sağlamlaştırmak. “Bunun erken boşalma ile ne ilgisi var?” dediğinizi duyar üzereyim. Bu örnek üzerinden ilerlersek basıncı düşürmek kişinin hislerini denetim altına almasını, contayı değiştirmek ise erken boşalmanın tahlili için kendini fizikî manada hazırlamasını ve güçlendirmesini tabir eder.

Terapilerde izlediğimiz metotlar;

  • Bilgilendirme ve bilinçlendirme

  • Bilinçaltını geçmişte yaşanmış olumsuz tecrübelerden arındırma

  • Antrenmanlar

  • Telkin

Kelam konusu uygulamaların gerçek zamanlamayla, ertelemeden takip edilmesi erken boşalmayı sorun olmaktan çıkaracaktır.

İlaçların Erken Boşalma Problemlerinin Tahliline Katkısı Nedir?

Bilhassa erken boşalma üzere ekseriyetle ruhsal bir temele sahip olan problemlerin bu boyut atlanarak sırf kimyasal tahlillerle baskılanması mevzuyu süreksiz olarak gündeminizden çıkarmaya yarasa da tekrar etmesinin önüne geçemeyecek ya da sorunu tam manasıyla tahlile kavuşturamayacaktır. Şayet üroloğunuz sizde biyolojik olarak bir sorun saptamamışsa bu erken boşalmanın en azından sizin açınızdan bir hastalık olmadığı manasına gelir. Bu durumda bedenin ve bilinçaltının kendini tedavi etme sürecinde ilaçların takviyesini inkar etmesek de ilaç kullanımının erken boşalmanın tedavisi noktasında mutlaka ruhsal takviyeyle birlikte tercih edilmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Tedavi evresinde değerli olan bir başka öge ise sizin de sıkıntınızı bir hastalık üzere değil, bedeninizin sistemin sabote edilmesi sonucu edindiği istenmeyen bir alışkanlık olarak yorumlayabilmenizdir.

Erken Boşalma Tedavi Edildikten Sonra Tekrar Yaşanabilir Mi?

Bireyde kronik hale gelen erken boşalma üzere bir sorunun tedaviden sonra ender aralıklarla yaşanması olağan karşılanır. Bu durum ekseriyetle partner değişimi ve kendini inançta hissetmeme (farklı bir ortam, basılma korkusu, kısıtlı vakit vb) sonucu ortaya çıkar. Rahatsızlığın bu sebeplerle kısa vadeli hatta tek seferlik olarak tekrar etmesi mümkün olsa da durum kalıcı hale gelmeyecek, kişi partnerine alıştığında ya da mevcut güvensizliğinden arındığında ortadan kalkacaktır.

Erken Boşalma Çözülmezse İleride Nasıl Bir Sorun Olur?

Ölmez ya da kısır kalmazsınız, lakin erkekliğinize laf olur . Erken boşalmanın tedavisi tıbbi ve ruhsal takviye alınarak uygun vakitte tamamlanmadığı takdirde ileride sertleşme sorunu ve cinsel isteksizlik meydana gelebilir.

Erken Boşalmanın En Sık Görüldüğü Durumlar

Aile baskısı, tecrübesizlik, güvensizlik, çok heyecan, telaş ve telaşların olması, nizamlı bir cinsel alakanın olmaması ve geçmişte yaşanan olumsuz tecrübeler erken boşalma hikayelerinde sıkça rastladığımız durumlar ortasında sayılabilir. Erken ya da kontrolsüz boşalma epey sık görülen yaygın bir sorun olduğu halde bu sorunu yaşayan on bireyden sadece biri durumuyla yüzleşip tahlil arayışına gitmektedir.

Bu yazının telif hakkı Adil Maviş’e aittir. Kaynak gösterilerek yayınlanabilir. Makaledeki bilgilere dayanarak rastgele bir teşhis ve tedavi uygulanamaz. Adil Maviş kendi geliştirdiği ve kişinin içsel dinamiklerini en üst düzeyde kullanılabilmesine dayalı koçluk ve ferdi danışmanlık hizmeti vermektedir. Bu bağlamda alacağınız hizmet teşhis ve tedavi kapsamında değildir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir