Psikoloji

Ergenlik Sorunları ve Ergen Psikolojisi

Ergenlik devri, anne babaların çocuklarında en sık meselelerle karşılaştığı periyottur.

Sorunların tahliline ulaşmak için, birinci başta sorunu belirlemek kıymetlidir. Bilhassa davranış ve okul sıkıntılarını içeren ruhsal ve toplumsal sıkıntılar, çocukluk devrindeki başka vakitlere nazaran ergenlik devrinde daha yaygındır.

Ergenler çok daha bağımsız ve hareketlidir ve birden fazla vakit yetişkinlerin direkt denetimi dışındadır. Uygunsuz davranış şiddetli ve sık hale geldiğinde, ergenler bir ruh sıhhati uzmanı tarafından psikososyal bir bozukluk açısından değerlendirilmelidir.

Bilhassa ergenlik periyodunda depresif bozukluklar, anksiyete bozukluğu ,yeme bozuklukları, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, davranım bozuklukları, unsur berbata kullanımı yaygındır. Anksiyete yahut duygudurum bozuklukları olan ergenlerin yorgunluk yahut kronik yorgunluk, baş dönmesi, baş ağrısı ve karın yahut göğüs ağrısı üzere fizikî semptomları olabilir.

Ergenlikteki ruhsal bozukluklarda erken teşhisin değeri büyüktür. Bu yüzden ebeveynlerin çocuklarıyla ilgili farkındalığı ve onları ruh sıhhati uzmanına yönlendirmesi erken teşhis için tesirli olacaktır.

Buna ek olarak, olumlu ebeveyn tavrı, çocuklarını yargılamadan ve suçlamadan dinlemeleri, anne-baba, çocuk bağlantısını kuvvetlendirir ve çocukların sorunlarını şeffaf bir formda söz etmelerine yardımcı olur.

PEKALA ERGENLİK PERİYODUNDA DİĞER HANGİ PROBLEMLER KARŞIMIZA ÇIKABİLİR?

  • Ergenlerde Aksi Olma- Aksi Gelme Bozukluğu

  • Travmatik ömür (boşanma, yas, cinsel istismar vb.)

  • Ergenlerde Obsesif Kompulsif Bozukluk

  • Ergenlerde İmtihan telaşı

  • Davranım Bozuklukları (asi ,agresif tutum)

  • Akademik Problemler

  • Fobiler

  • Bağımlılık (madde ve alkol kullanımı, sigara kullanımı, oyun bağımlılığı, toplumsal medya ve internet bağımlılığı vb.)

  • Yeme Bozuklukları (anoreksiya, bulimia ,obezite)

  • Toplumsal Etraf Meseleleri

Ergenlerin yaşadıkları ruhsal sorunlar ilgili olarak, çoğunlukla müracaatlar bireyin ailesinin yakınmalarından dolayıdır. Uzman değerlendirmesi, sorunun ne vakit başladığı, şiddeti, alanı ve kişinin fonksiyonelliğini ne derecede bozduğuyla ilgilidir ve değerlendirmeden sonra uygun tedavi planı oluşturulur. Şayet gencin medikal tedaviye gereksinimi belirlenirse, ruh sıhhati uzmanı tabibe (psikiyatrist) yönlendirilmesi ve psikiyatrist denetiminde reçete edilen ilaçların kullanılması son derece değerlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir