Aile Danışmanı

Ergenlik devrindeki çocuğa nasıl yaklaşılmalı?

Ergenlik devri çocukluktan yetişkinliğe geçiş periyodu olarak tanım edilebilir.Ergenlik çağının başlangıcı cinsiyete nazaran farklılıklar göstermektedir.Yapılan araştırmalara nazaran ergenlik başlama yaşı kızlarda 9 ,erkeklerde ise 10’dur.Ergenlik çağındaki bireyin değişimi sadece fizikî değildir.Kişi çok taraflı bir değişim sürecindedir ve bu değişim ergenin davranışlarını da tesirler.Bu devrin sıkıntısız bir halde atlatılabilmesi için anne-babalara kıymetli sorumluluklar düşmektedir.Bir ergene yapılabilecek en değerli yardım onu anlayabilmektir.Ergeni anlayabilmek için ise onu tanıyabilmek ve içinde bulunduğu periyodun özelliklerini bilmek gerekir.
Ergenlik devrindeki birey biyolojik ve ruhsal olarak değişim yaşadığının farkındadır.Aileden ayrılmak ve kişiselleşmek ister.Bu periyotta birey için arkadaşlık aileden daha fazla kıymet kazanır.Arkadaşlarını tanıma konusunda baskı yapılmamalı lakin müşahede yapılmalıdır.
Artan hormon aktivitelerinin de sonucunda bireyin his durumu süratle değişmektedir.Mutlu görünürken bir anda öfkeli bir ruh haline girebilir. Ergenin ani his değişimleri ve çok yansıları karşısında serinkanlı durabilmek değerlidir.Ebeveynlerin çok reaksiyon vermekten kaçınmaları gerekmektedir.

Bu periyottaki birey çocuk üzere davranılmaktan hoşlanmaz,onunla bir yetişkin üzere konuşmanız,aile içinde alınacak bir çok kararda onunda fikirlerini almanız onu daha yeterli hissettirecektir.

Ergenlik çağındaki birey tenkitlere epey hassastır.Sürekli yapması gerekenleri söylemek ergenin özgüveninin zedelenmesine neden olur.Sağlıklı bir bağlantı kurmak için ergeni dinlemek ve ne demek istediğini anlamaya çalışmak gerekir.

Her çocuk küçük yaşlardan itibaren ebeveynin rehberliğine gereksinim duyar.Bu devirde ergen bireyi çok baskılamak ya da fazla özgür bırakmak hakikat değildir.Aile içinde kurallar açık ve net halde belirlenmeli,kuralları belirlerken ergenin de fikri alınmalıdır.Anne ve babaların bu periyotta çocuklarının karşısında dengeli olmaları değerlidir.

Özetle ergenlik periyodunda çocuğunuzla çatışma yaşamamak için onun kişiselleşmesini inançlı sonlar içerisinde desteklemek gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir