Psikoloji

Ergen ve Ebeveyn Çatışması

Ergenlik devri bir grup fizikî ve ruhsal değişimlerin yaşandığı bir periyottur. Bu süreçte yaşanan değişimler ergenlerin ruh halinde iniş, çıkışlar yaşanmasına sebep olur. Bu değişikliklerden ötürü aile içerisinde bir kadro çatışmalar, fikir ayrılıkları meydana gelebilir.

Bu periyotta ergenler kimlik arayışı içerisine girer. Ben kimim bana ne oluyor üzere sorulara karşılık arar. Bağımsızlığını ilan edene ergenin Ruh halinde iniş ve çıkışlar yaşanabilir. Öfke nöbetleri yaşanır bundan ötürü aile içerisinde çatışmalar olur. Kıymetli olan çatışmanın ölçüsü ve nasıl tahlile ulaştırılacağıdır. Mesken içerisinde ağır bir çatışma yaşanıyorsa, bu durum ergende birtakım sorunlara neden olabilir.

Ergen ve Ebeveyn Çatışma Sebepleri

  1. Arkadaş seçimi

  2. Ders çalışma

  3. Sorumluluk

  4. Teknoloji kullanımı

  5. Bağlantı

Tahlil Yolları Nelerdir?

1-Ergenler bu periyotta kimlik arayışı içine girdikleri için ben kimim? Ben neyim? Üzere sorulara cevap aramaktadır. Arkadaşlarının fikir ve beğenisi onlar için çok kıymetlidir. Bu devirde ergen ailesi ile birlikte vakit geçirmekten çok arkadaşları ile birlikte olmayı tercih eder. Arkadaşları ile geçireceği vaktin planını birlikte yapabilirsiniz yahut gideceği yeri evvelden size haber vermesini söyleye bilirsiniz.

2-Sorumluluk şuuru ile yetiştirilen çocuklar, ergenlik çağına geldiklerinde sorumluluklarının farkında olarak hareket edeceklerdir. Bu da çatışmaları azaltan bir sebeptir.

3- Onun artık bir yetişkin olduğunu kabul edip, özel alanına müdahale etmeyiniz. Karar alırken onunda fikrini sormak, onunla birlikte plan yapmak ergene şu iletisi verir, benim fikrim önemseniyor ben kıymetliyim bildirisini alınır.

4- Ergenlere alternatif yollar olduğunu göstererek daha geniş düşünmesini sağlaya bilirsiniz?

5-O artık çocuk değil bir yetişkin. Fikrinizi söyleyin lakin müdahale etmeyin. Deneyerek doğruyu bulacaktır.

6-Hormonal değişimlerden ötürü his durumlarında iniş çıkışlar, ağlama nöbetleri, hudut krizleri olabilir. Agresyonu çok yüksek olduğu devirde üzerine gitmeyin, nasihat etmeyin, yalnızca dinleyin. Ergen gereksinim duyduğu vakit ebeveynin yanında olacağını bilmeli bunu ona hissettirin.

7-Teknoloji kullanımı günümüzde kural oldu. Kıymetli olan ergenin bunu ne kadar müddette ve ne hedefle kullandığıdır. Kitap okuyarak çocuklarınıza örnek olabilirsiniz. Anne babanın elinden telefon düşmüyor ise kendi çocuklarına ders çalış demenin bir manası yoktur. Unutmayın çocuk söyleneni değil davranışı taklit eder. Sağlıklı, memnun günler dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir