Aile Danışmanı

Ergen terapisi nasıl yapılır ?

Her bireyin çocukluk devrinden ergenlik periyoduna geçişi kolay olmayabilir ve bu durumda ergen terapisi yapılabilir.

Ergen terapisi çocukluk periyodundan ergenlik periyoduna geçen bireylerin geçirdikleri fizikî ve ruhsal değişiklikler karşısında yaşadıkları zorluklara ahenk sağlamaları için uygulanır. Gelişimin sürdüğü ergenlik devrinde, bireyler artık birçok muhtaçlığını kendileri karşılamaya başlar. Yanlışsız ve yanlış sorgulanırken, anne ve baba ile girilen çatışmalar da başlar.

Ergenin kendini tanıyabilmesi ve istekleriyle isteklerini şekillendirebilmesi için toplumsal bağlantılarında istikrarlı irtibat kurabilmesi hedeflenir. Aile bağlantılarında ise hem ara he de samimiyet ortasındaki istikrarın oluşturulması gerekir. Yaşanan travmalar ve olumsuz yaşantılar nedeniyle bireyin bu devri problemli geçirmesi bütün hayatına yansıyabilir.

Ergen Terapisi Neden Yapılır?

Hayattaki travmalar, kayıplar ve başarısızlıklarla basitçe yüzleşebilmesi gereken ergenler, terapist dayanağı alarak ailesiyle iş birliği içinde zorlukları atlatabilir. Bireyin evvel kendini tanıması, sonra da ebeveynlerle münasebetlerinde özgürlüğünü kabullendirme gayretlerinin manasını fark etmesi gerekebilir. Ergen terapisi çocukluk devrinde ortaya çıkan gelişime ahenk sağlamakta zorlanan ebeveynler ve ergenler için epeyce destekleyicidir. Uzmanın tarafsız bakış açısı ve aileyi bilgilendirmesi de bu yüzden epeyce kıymetlidir.

Ergenlik periyodunda akranlarla girilen çatışmalar da gelişimi olumsuz etkilemektedir. Kendini yaşıtlarıyla kıyaslamaya başlayan gençlerin özgüven eksikliği yaşaması ve bu nedenle toplumsal çevresiye çatışma içine girmesi de kelam konusu olabilmektedir. Her vakit ailenin de takviyesine muhtaçlık duyan ergenlerin bu süreçte kendilerine rehber olacak danışmanlardan yardım alması gelişimlerini olumlu tarafta etkileyecektir.

Hangi Hususlarda Terapi Gerekir?

Ergenlik periyodunda birçok bireyin aşağıdaki davranışlar nedeniyle terapiye muhtaçlıkları olabilir. Bu durumlardan rastgele birinde ebeveyn ya da ergenin müracaat yapması uygun olacaktır:

Anti toplumsal davranışlar ve korku sıkıntıları

İmtihan tasaları

Obsesif davranışlar

Unsur bağımlılığı

Özgüven eksikliği

Mevt ve yas süreçleri

Travmalar

Suça sürüklenme

Aile çatışmaları

Uyku meseleleri

His durum bozuklukları

Bu sorunlar kelam konusu olduğunda ailenin de takviyesiyle birlikte terapi seanslarından yardım alınabilir. Günümüzde online terapi yapılarak da seanslara katılmak mümkündür. Coğrafik pozisyon nedeniyle merkezimize ulaşamayanlara telepsikoterapi takviyesi de sağlanmaktadır. Ergen terapisi ile bilhassa imtihan telaşı yaşayan gençler bu gerilimli devri daha kolay geçirebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir