Enerjinizin kaynağı ginseng
Tamamlayıcı Tıp

Enerjinizin kaynağı ginseng

Cinsel gücü çoğaldırıcı olarak öğrenilen ginseng dolaşım bozukluğundan bağışıklığa ve kansere kadar pek çok ehemmiyetli tesire sahip.

Ginseng nebatı adı çok anılan, artık yabancı olmadığımız bir nebattır. Ginsengi insanlar genel olarak cinsel gücü çoğaldırıcı olarak öğreniyorlar. Ancak ginsengin tesirini bununla sınırlamak ginsengin kalbini kıracaktır.

Ginseng pek çok cinsi olan bir nebat. Asli yeri Kuzey Amerika olarak öğrenilmekte. Amerikan Ginsengi Panax quinquefolius, Sibirya Ginsengi Eleuterococcus senticocus, Kore Ginsengi Panax ginseng öğrenilen çeşitleridir.Ancak bunlardan Sibirya ginsengi botanik olarak ginseng sınıfına girmez. Kapsadığı faktör maddelrin niteliği bakımından en bedelli olan Panax ginseng ise beyaz ve kırmızı ginseng olarak 2 ’ye böler. Ve yeniden faktör madde niteliği olarak kırmızı ginseng daha değerlidir.

Ginseng nebatı cemiyette enerji verici olarak öğreniliyor. Ancak tek vazifeyi bu değil. İçerisinde ginsenosidler panaxosidesitler, panaxatol, triterpenik saponositler, glikozitler, B1-B2-B12 vitaminleri ile C ve D vitaminleri, amino asitler bulunmaktadır. Ginsengi tesirli ve özel kılan ise ginsenosidlerdir. Öteki bileşenler de bu maddelerin tesirini yardımlar.

Ginseng nebatı bu bedelli içeriği ile erkeklerde hormonlar üzerinde tesirlidir. Yapılan araştırmalar erkeklerde Amerikan ginsenginin dolaylı olarak, Kore ginsenginin ise doğrudan hormonlarda çoğalış sağladığı ötekilerin hiç ya da çok az tesirli olduğunu göstermiştir. Fareler üzerinde yapılan araştırmalarda Kore ginsengi kısa zamanda hormonel çoğalış sağlamıştır. Bununla beraber ginseng nebatı dolaşım üzerinde de tesirlidir. Kan akışını süratlendirerek bedene enerji verir. Bu bayanlar için de afrodizyak olarak kullanılabileceğini gösterir. Ancak erkek hormonlarını çoğaldırdığından bayanların ginsengi daha hakimiyetli kullanmaları, uzun müddet kullanmamaları gerekir.

Ginsengin damarları genişleten ve kan akışını süratlendiren tesiri dolaşım bozukluğu yaşayanlar için de bir seçenek haline kazanç. Dolaşım problemleri için de kullanılabilen bu nebat oksijen dağılımını da tertip ettiğinden bedene direnç katar. Birey kendini zinde sezer.

Kapsadığı ginsenosidler aynı zamanda antioksidan tesirlidir. Pek çok üniversite ginsengin kanser üzerinde tesirli olup olamayacağını incelemektedir. Ginsenosidlerin özgür radikalleri bloke ettiği ise kanıtlanmıştır. Başka Bir Deyişle kanseri yeneceği söylenemese de kanserden korunma ismine hücreleri güçlendireceği kesindir.

Ginseng bitkin insanların da enerji kaynağı olacak, çok bedelli bileşimlere sahiptir. Kronik bitkinlik üzerinde tesirlidir. Stres etmenlerini bloke eder. Zekânın daha sakin olmasına dayanakçı olur. Dolaşım üzerindeki tesirleri asap sistemini de pozitif olarak etkilemektedir.

Ginseng nebatı en tesirli olarak akışkan ekstre veya tablet formunda kullanılmalıdır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken doğru ginseng mahsulünü bulmak. Piyasada Kore ginsengi olarak değişik ginsengler hatta değişik nebat karışımları bile satılmakta. Bu nedenle ginseng alırken emin bir markayı seçim etmek gerekiyor.

Özellikle kış mevsiminin de gelmesi ile erkeklerin 3 aylık bayanların ise 1 aylık ginseng kullanması direnç, enerji ve bağışıklık açısından yararlı olacaktır.

Tıbbi ve Aromatik Btikiler Uzm.

Senem Dinç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.