Diyet

Elma sirkesinin bilimsel açıdan desteklenen yararları

Elma sirkesi, yüzyıllardır mutfakta, temizlikte ve hastalıklarda kullanılmaktadır.

—Elma sirkesinin antimikrobiyal ve antioksidan tesirleri dahil olmak üzere birçok sıhhat yararı vardır. Dahası, araştırmalar, kilo vermeye yardımcı olmak, kolesterolü düşürmek, kan şekeri düzeylerini düşürmek ve diyabet semptomlarını düzgünleştirmek üzere sıhhat faydaları sağlayabileceğini göstermektedir.

— Elma sirkesine keskin kokuyu ve tadı veren asetik asittir. Araştırmacılar da sirkenin sıhhat yararlarının asetik asitten geldiğini düşünmektedir.

— Bir araştırmaya nazaran, yüksek karbonhidratlı bir öğünle birlikte sirke kullanmak, iştirakçilerin günün geri kalanında 200-275 kalori daha az tüketmelerine neden olmuş ve tokluk hissinin artmasına neden olmuştur.

—Ayrıca, 175 obez bireyde yapılan bir araştırma, günlük elma sirkesi tüketiminin bel etrafında incelme ve kilolarında azalmaya neden olduğunu göstermiştir.

1 yemek kaşığı (12 mL) almak (1,2 kg) kaybına neden olmuştur.

2 yemek kaşığı (30 mL) almak (1,7 kg) kaybına neden olmuştur.

–Ancak , bu çalışma 3 ay sürmüştür ve bu nedenle beden yükü üzerindeki tesirler mühlet ile karışılatırıldıgında hayli azdır. O sebeple tek başına sirke tüketmek kilonuzda önemli bir düşüle sebep olmasa da diyetle birlikte hayli uygun bir dayanak olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir