Diyet

Elma sirkesi zayıflatır mı?

En çok baş karışıklığı olan bahislerden biri de elma sirkesi. Yapılan bilimsel çalışmalara bir arada bakalım:

1️⃣ 2019 yılında yapılan bir çalışmada; tip 2 diyabetli hastalarda, 3 ay boyunca, günde 1 su bardağı suya 1 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyerek tüketmenin HbA1c (3 aylık kan şekeri ortalaması) ve açlık kan şekerine olumlu tesirleri olduğu bulunmuştur.
Yani elma sirkesinin nizamlı tüketimi tip 2 diyabetin denetiminde tesirli olabilir !

2️⃣ 2018 yılında yapılan bir çalışmada da fazla kilolu şahıslarda elma sirkesinin tesirleri araştırılmış. Hem zayıflama diyeti uygulayan hem de 2 yemek kaşığı elma sirkesi tüketen bireylerde zayıflamanın yanında trigliserit, toplam kolesterol kıymetleri düşmüş ve HDL yani yeterli kolesterolde artış gözlenmiş.
Yani KALORİ AÇIĞIYLA BİRLİKTE elma sirkesi tüketiminin hiperkolestrolemi ve hipertrigliseridemide olumlu tesirleri olabilir!
.
3️⃣ Elma sirkesiyle ilgili en büyük çalışmada ise; 4 hafta boyunca ekstra 2 yemek kaşığı elma sirkesi tüketenlerin 2,1 kg kaybettiği LAKİN deneyden sonraki 4 haftada kaybettikleri kiloyu geri aldıkları tespit edilmiştir.

Günümüze kadar elde edilen ispatlar, kesin konuşmak için kâfi değildir lakin sirke kan şekerinin düzenlenmesinde umut vadediyor. Zayıflamaya tesiri ise fare deneylerinde başarılı lakin beşerde tıpkı şeyi söylemek için erken.

Sirkenin asitlik derecesi yüksek olduğu için seyrelterek tüketmek de kıymetli bir detay, yemek borusuna ziyan verebilir dikkatli olmakta yarar var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir