Ellerde Hassasiyet Ekzema Habercisi Midir ?
Cilt Bakımı

Ellerde Hassasiyet Ekzema Habercisi Midir ?

Ellerimiz devamlı dış civarla temas halindedir. Bazı bireylerin elleri sıradan günlük etkinliklere karşı daha duyarlıdır. Kolayca kurur, çatlar ve pullanır. Su, sabun, deterjan ve paklik maddeleri teni en sık tahriş eden casuslardır. Özellikle konut bayanları, ahçılar, paklik emekçileri ve elleri su ile fazla temas eden şahıslarda görülür.

Ellerde kuruluk, ceddilme, parmak izlerinde silinme,çatlaklar, sızlama biçiminde ortaya çıkar. Ayrıca bazı maddeler duyarlı kişillerde allerji yapabilir. Allerji, tahriş olmuş tende daha kolay oluşur. Çok kaşıntılı, sulantılı, kızarık döküntüler büyüyebilir. Allerjik el ekzemaları daha çok işe bağlı olarak özel maddelerin teması neticeyi ortaya çıkar. İnşaat emekçilerinde çimentoya, kuaförlerde saç boyalarına, sağlık personelinde eldivenlerde bulunan latekse karşı alllerji büyüyebilir. Bireyde daha evvel senelerce böyle bir allerji olmayabilir.

Korunma ve rehabilitasyon

Ekzemanın korunma ve rehabilitasyonunda en ehemmiyetli nokta tahriş edici allerjik maddelerle teması önlemektir.

Su ve deterjan gibi maddelerden sakınılmalıdır. Ellerin hangi sıklıkta ıslandığı çok ehemmiyetlidir.

Ellere sabun ve deterjan teması en fazla günde bir kaç kere olmalıdır.

Eldiven kullanmak beklenildiği kadar verim sağlamaz. Elleri terletir. Ciltte atanmalar olabilir. Bazı şahıslar için eldiven içindeki maddeler alllerjik olabilir. Pamuk astarlı eldivenler seçim edilmelidir. Eller terlemeden eldivenler çıkarılarak havalandırılmalıdır.

Cildin devireme ile kaybettiği natürel yağların yerine konması çok ehemmiyetlidir. Kullanılan ticari el kremleri parfüm ve tahriş edici başka maddeler kapsayabilir. Sadece hekimin önerdiği mahsuller kullanılmalıdır. Bu mahsuller suyla her temas sonrası ve cilt kuru sezildikçe ince bir katman halinde uygulanmalıdır.

Aşırı sıcak ve soğuk sudan sakınılmalı, ılık su seçim edilmelidir.

Taze meyva ve sebzelerin öz suları da şikayetleri çoğaldırabilir. Bunlarla doğrudan temastan sakınılmalıdır.

Allerjik bir maddenin temasından şüpheleniliyorsa bu madde ten testleri yapılarak tespit etilmeye çalışılır.

El ekzeması rehabilitasyonunda en çok kortizonlu kremler kullanılır. Ekzemanın çeşidine göre ek rehabilitasyon casusları mevcuttur. Rehabilitasyonun yan tesirler de göz önüne alınarak hekim hakimiyetinde yapılması gerekir.

Hastalığın yinelememesi için hastanın korunma usullerine uyması gerekir.

Dr. Canan Savaş

Cilt Hastalıkları Uzmanı

drcanansavas@kozmed.com

www.kozmed.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir