EGZERSIZ VE BAGISIKLIK SISTEMI iMMUN SISTEM
Bağışıklık Sistemi

EGZERSIZ VE BAGISIKLIK SISTEMI iMMUN SISTEM

Egzersiz ve immünoloji alanındaki süratli büyümeler spor bilimi, tıp, immünoloji, fizyoloji ve tavır bilimlerinde vazifeli bilim adamlarının ilgilerine sürüklemiştir. Spora bağlı immün yanıt mevzusundaki alaka bir hayli nedenden dolayı oluşmuştur. Birincisi; alıştırmanlar ve kulüp doktorlarının, idman ve yarışma esnasında sporcularını sıhhatli bir biçimde yakalama istemeleridir. İkinci olarak egzersiz ve bağışıklık mevzusuna alaka, cemiyetin sıhhatli gelişim emeliyle doğan alakadan da kaynaklanır. Kumpaslı orta seviyede ılımlı yüklenmelerin kalp hastalığı, kiloluluk, insüline bağlı olmayan diabet, yüksek tansiyon ve osteoporoz gibi hastalıkların önlenmesi ve rehabilitasyonunda, ayrıca beden ağırlığının hakimiyeti ve organizmanın strese karşı mukavemetini artırmada, ehemmiyetli rol oynadığı kanıtlanmıştır. Tahlilciler şimdi çalışmalarını yaşam stiline bağlı faktör taşıyan hastalıklar kanser gibi üzerine yoğunlaştırmışlardır ve kumpaslı spor yapan bireylerin daha düşük kanser insidansların tesadüfüldüğüne dair hipotezler vardır.

Egzersiz, kanser ve AIDS gibi, muhakkak hastalıklarda ek rehabilitasyon olarak reçete edilmeye başlanılmıştır. Kanser ve AIDS de bağışıklık sisteminin, hastalıkla doğrudan alakalı olması sebebiyle bilim adamları hastalık gelişimi üzerine tesirlerini bilebilmek için yüklenmeye bağlı immün yanıtı incelemektedirler

Yaşam stili etmenleri, immün sistemi kuvvetlendirmek yada zayıflatmak doğrultusundan tesirleşebilir. Perhiz, stres ve fiziksel etkinlik bu etmenleri oluşturur. Noksan beslenme ve uygun gıdaların noksanlığı immün sistemi zayıflatabilir. Eğer yaşlı ve yalnız yaşıyor iseniz, yalnız yemek yiyorsanız perhizinizde meyve ve sebzeler balanslı olarak yer almalıdır.

Vitamin veya bazı minerallerin fazla alımı, grip ya da soğuk algınlığına karşı gözetici tesire sahip olduğu kesin olarak ispatlanmış değildir. Ancak, soğuk algınlığı esnasında vit-C alımının hastalığın şiddetini eksiltebileceği ya da vaziyetini kısaltabileceği mevzusunda bazı ispatlar vardır.

Egzersiz ve Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu ÜSYE

Ilımlı egzersizde; epidemiyolojik, muayenehane ve deneysel çalışmaların hepsinde üst solunum yolu enfeksiyonu sıklığının eksildiği gösterilmiştir. 15 haftalık bir yürüyüş egzersizinde deney grubu bayanlarda anlamlı üst solunum yolu enfeksiyonu eksilmesi tespit etilmiştir. Ağır egzersizde ÜSYE çoğalışı kollanmıştır. Burada istenilen orta dereceli kronik egzersizdir.

Sedanterde durağan yaşayanlar ÜSYE muhakkak bir seviyede iken, kronik orta dereceli egzersizde eksilir, ağır egzersizde ise çok çoğalır. En azından bu nedenden dolayı egzersiz ve immün sistem ehemmiyetlidir. ÜSYE bir hayli iş eforu, para, zaman kaybına neden olduğu gibi ağır vaziyetlere geçişlerde can kaybı yaratabilir.

Kaynak : www.sporum.gov.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir