Egzama Nasıl Geçer? 20 Teklif
Genel Sağlık

Egzama Nasıl Geçer? 20 Teklif

Egzama, hakikatinde cildin irinli ve tahriş gidişatta olması için kullanılan bir terimdir. Egzamaya ne iyi kazanç? yazımızda egzama nasıl geçer? 20 teklif nasihatinde bulunduk.

Egzamanın her türlüsünde bir semptom olarak kaşıntı görülmektedir.
Egzamanın doğrudan neden öğrenilmemekle beraber, stresin egzamayı daha makûs hale getirdiği kabul edilen bir asıldır. Egzama genellikle, bebeklik veya çocukluk yarıyılında başlar, 30 yaş sonrasında da görülebilir.

Yazı İçeriği

Egzamanın Nebatsal Rehabilitasyonu, Natürel ÇözümüEgzamadan Nasıl Korunulur?Egzama Nasıl Geçer? 20 ÖneriParfümKıyafet SeçimiSabun, Şampuan ve DeterjanHavayı NemlendirinEv TemizliğiStresÇok Sık Banyo YapmakAloe vera jel kullanın!Calendula LosyonuKaşıntı Giderici TanımPapatya KompresiHindistan Cevizi YağıTatlı Badem YağıLimonSüt ve Süt MahsulleriGlutensiz BeslenmeBeslenme GünlüğüEgzama Bulaşıcı Mıdır?Egzama ile alakalı mevzular;

Egzamanın Nebatsal Rehabilitasyonu, Natürel Çözümü

Egzamanın nebatsal rehabilitasyonunda kullanılabilecek nebatlardan kimileri şunlardır:

Aloe Vera: Aloe vera nebatının içerisindeki jel; egzamalı bölgeye sürüldüğünde, egzamanın bulgularını süratle eksiltmeye başlar. Tahriş olmuş olan cildin üzerinde bir tabaka oluşturduğu için, cildi gözetir. Salatalık: Su dolu bir kap içerisinde, en az 1 saat bekletilmiş olan salatalık dilimlerinin suyu süzülüp; salatalık dilimleri egzamalı bölgeye sürüldüğünde, cerahat önleyici özelliği sayesinde iyi kazanç. Bu operasyon günde emin aralıklar ile 3-4 kez tekerrür edilebilir. Papatya: Papatya yağı veya papatya özlü krem egzamalı bölgeye sürüldüğünde; kaşıntı ve yanma gibi problemleri ortadan kaldırır, cildi ıslatır. Zerdeçal: İçerisinde yer alan kürkimin maddesi; cerahat ve bakteri önleyici olduğundan, egzamanın tesirlerini de eksiltir. Meyan Kökü: Meyan kökü jeli, egzamalı bölgeye sürülür. 2 hafta süresince kumpaslı yapıldığında bereketi görülür.

Egzamadan Nasıl Korunulur?

Egzamadan korunabilmek için yapılması gerekenlerden kimileri şunlardır:

Paklik mahsulleri ile dolaysız temas edilmemelidir. Alerjiye neden olabilecek olan mahsullerle temastan sakınılmalıdır. Beden nemli yakalanmalıdır. Egzamayı tetiklemeyecek olan kumaşlardan elbiselerden seçilmelidir.

Egzama Nasıl Geçer? 20 Teklif

Öncelikle size ilk teklifimiz günlük yaşamınızı gözden geçirin ve sizde egzamaya yol açan şeyleri tanımlayın. Egzamayı tetikleyen unsurlar herkesde değişiktir.

Parfüm

egzama nasıl geçeregzama nasıl geçer

Bazı bireylerde yünlü kumaşlara duyarlılık varken, bazılarına da parfüm değer. Kendi kendinizin hekimi olup sizde egzamayı körükleyen sebepleri kendiniz tespit etmelisiniz.

egzamaya_ne_iyi_gelir 2

Elbise Tercihi

Tahriş edici olabilecek kıyafetlerden uzak durun. Olası mevki bol kıyafetler giyin ve yün gibi rahatsız edici kumaşlardan yapılmış elbiselerden kaçının. Pamuk, ipek ve bambudan yapılmış pürüzsüz dokulu kumaşlar cildinizi en az rahatsız edici giysilerdir. Ayrıca kıyafetlerde kullandığınız çamaşır deterjanlarında da natürel olan mahsulleri seçim edin.

egzamaya_ne_iyi_gelir 3

Sabun, Şampuan ve Deterjan

Tahriş etmeyen sabun ve şampuanlar kullanın. Sabun, deterjan, şampuan, bulaşık devireme akışkanları, dezenfektanlar parfüm özlü olduğundan cildinizi tahriş edebilirler. Paklik maddesi satın alırken nebatsal içerikli olmasına dikkat edin. Lauryl sülfat ve sodyum paraben kapsayan rastgele bir mahsulden kaçının. Bunlar yaygın olarak hijyen mahsullerinde bulunur ve teni kurutup, tahriş etmesini öğrenilir. Sodyum lauryl sülfat ayrıca cildin natürel proteinli yapısını bozarak, dış tesirlere daha sarih hale getirir. Yapılan tıbbi çalışmalar, kanser, faize meseleleri ve endokrin hastalığı ile parabenler arasında iletişim olduğunu tespit etmiştir.

egzamaya_ne_iyi_gelir 4

Havayı Islatın

Islatıcı buğu cihazı kullanın. Yatak odasındaki ve konuttaki kuru hava cildin susuz ve pul pul olmasına neden olarak egzama gibi cilt hastalıklarını şiddetlendirebilir. Odadaki havanın kurumasını önlemek için buğu cihazı kullanabilirsiniz.

egzamaya_ne_iyi_gelir 5

Konut Pakliği

Konutunuzu pak tutun, alerjenlerden kaçının. Toz akarları, hayvan tüyü, mevsimsel polen, küf ve kepek gibi maddeler egzamayı tetikleyen alerjenlerdendir. İyi filtre ve vakum özelliğine sahip olan bir elektrikli süpürge kullanın.

egzamaya_ne_iyi_gelir 6

Stres

Stresten uzak durun. Egzama ve öteki cilt hastalıkları, stresle yakından alakalı hastalıklardandır. Stresle çaba etmek için spor yapın, sizi üzen şahıslardan uzak durun, kendinize yararlı hobiler edinin. Egzamanın sebebi bütün olarak öğrenilmemekle beraber, stresin egzamayı daha makûs hale getirdiği deneyimlerle statiktir.

egzamaya_ne_iyi_gelir 7

Çok Sık Banyo Yapmak

Çok sık banyo yapmayın ve duş alacağınız su ne çok sıcak ne çok soğuk, ılık olsun. Sık yıkanmak cildin natürel balansını bozarak, egzamanızı azdırabilir.
Banyo saatinizide 15 dk ile sınırlayın. Banyodan çıkınca cildiniz ıslakken ıslatıcı uygulayın. Hindistan cevizi yağı, zeytin yağı, shea yağı, avokado ya da hint yağı özlü, hiçbir katkı maddesi kapsamayan ıslatıcıları seçim edin. Hangisinin size iyi geleceğini sınama yanılma yoluyla tespit edebilirsiniz.

aloe vera jel egzama tedavisialoe vera jel egzama rehabilitasyonu

Aloe vera jel kullanın!

Aloe ver yaprağını uzunlamasına kesin, içindeki jeli çıkarın ve egzama olan bölgelerinize sürün. Aloe vera jel binlerce yıldır natürel ıslatıcı ve anti-inflamatuar olarak kullanılagelmiştir. Aloe vera jel, bir hayli bireyin egzama rahatsızlığına da derman olmuştur.

egzamaya_ne_iyi_gelir 9

Calendula Losyonu

Topikal uygulandığında öğrenilen hiçbir yan tesiri olmayan calendula losyonunu tüm cildinize bolca uygulayabilirsiniz, dilerseniz aloe vera jel ile de karıştırıp kullanabilirsiniz. Eğer bulunduğunuz mahallede bu mahsul satılmıyorsa, internetten calendula losyonu diye aratıp sipariş verebilirsiniz.

egzamaya_ne_iyi_gelir 10

Kaşıntı Giderici Tanım

Dizlere kadar uzanan pamuk veya naylon daha önceki bir çorabı öğütülmüş, toz haline getirilmiş yulaf ile doldurun, ağzını bağlayıp, küvetin içine koyun, suyu açıp, küveti su ile doldurun. Yulaf anti-inflamatuar ve kaşıntı giderici bileşikler kapsar, cildi yatıştırıp gevşetir. Küvete o kadar su doldurup boşuna tüketemem diyorsanız, öğütülmüş toz halindeki yulafa azıcık su ilave edip, hamur kıvamına getirin ve egzamalı bölgeye direk uygulayın.

egzamaya_ne_iyi_gelir 11

Papatya Kompresi

Kaşıntı ve cerahati yatıştırıcı özellikleri ile papatya, egzama için popüler natürel rehabilitasyon usullerindendir. Kurutulmuş papatyayı kaynar suya atıp 15 dakika bekletin, suyu süzüp ılımaya vazgeçin ve pak bir bezi içine bandırın, fazla suyu sıkıp, 10-15 dakika egzemalı bölgeye hafif hafif kompres yapın.

egzama bitkisel tedavisiegzama nebatsal rehabilitasyonu

Hindistan Cevizi Yağı

Organik hindistan cevizi yağı kullanın. Organik soğuk preslenmiş katı halde satılan hindistan cevizi yağı genellikle bir hayli pahalı egzama kreminden çok daha tesirlidir. Egzama olan yere sürüp, cildin emmesini bekleyin. Dilerseniz bir evvelki mevzumuz Hindistan Cevizi Yağı Cilt Maskesi Nasıl Yapılır? Göz atabilirsiniz…

egzamaya_ne_iyi_gelir 13

Tatlı Badem Yağı

Tatlı badem yağı deneyin. Ursolik asit ve oleik asitler içeriği ile cerahati eksilttiğine ve cildi onardığına inanılan tatlı badem yağı, egzamanın rehabilitasyonunda sıkça müracaat etilen yağlardandır. Bir ıslatıcı olarak bedenin her yerine hürce uygulanabilir ya da sıcak suyun kurutucu tesirinden cildi gözeten bir bariyer oluşturmak için banyo evveli cilde sürülebilir.

egzamaya_ne_iyi_gelir 14

Limon

Limonu ortadan kesip yahut dilimleyip egzama olan yere koyup bekletin.
Limon cildin altındaki cerahati eksilttiğinden yanma hissi dinleyebilirsiniz.

egzamaya_ne_iyi_gelir 15

Beslenmenize dikkat edin. Olası olduğunca işlenmiş yiyeceklerden uzak durun. Organik gıdalara yönelin, Öteki bir deyişle, taze meyve, sebze, kuruyemiş, bakliyat öğünleriniz genelde bunlardan oluşsun, kırmızı et tüketimini eksiltin. Cildinizi yumuşak ve nemli yakalamaya destekçi olan omega 3 kapsayan gıdalar sofranızdan beceriksiz olmasın.

egzamaya_ne_iyi_gelir 16

Süt ve Süt Mahsulleri

Süt ve süt mahsulleri özellikle inek sütü egzama rahatsızlığının en sık tetikleyicileri arasında yer alır. Bir vakit bu cins yiyeceklerin alımını eksiltin ve bedeninizdeki egzamanın gidişatını gözlemleyin.

egzamaya_ne_iyi_gelir 17

Glutensiz Beslenme

Glutensiz bir beslenme programını kendinize ilke edinin. Buğdaylı besinler pek çok bireye değerek egzamaya yol açabiliyor. Ekmek, makarna, hububat ve öteki işlenmiş karbonhidrat bakımından zengin besinleri kesin.

egzamaya_ne_iyi_gelir 18

Beslenme Günlüğü

Beslenme günlüğü tutun. O gün yediklerinizi yazarak size değen şeyleri tespit edebilirsiniz. Natürel yardım haplar alın. Egzama bulguları eksiltmeye destekçi olmak için nebatsal hapları sınayabilirsiniz.

Yağlı asitleri, kuru cilt gevşetip ve enflamasyonu eksilterek egzama rehabilitasyonunda büyük tesir göstermiştir. Omega-3s hapı ullanabilirsiniz. Yapılan bir çalışma günde 1.8 gram EPA bir Omega-3 yağ asidi alan bireylerde egzama bulgularında 12 haftada eksilme gözlemlenmiştir. Vitamin A, D ve E: Bu vitaminler, hidrasyonu gözetmek, kolajen imalini artırmak ve hür radikallerle savaşmak için cilde destekçi olurlar. Kolajen desteği Kullananlar için Tıklayın ! Gama-linolenik asit Bu asit, çuha çiçeği yağı, hodan yağı ve frenk üzümü yağında bulunan yağ asidi cinsidir. Ten irinini eksiltmek ve cilt lipidleri balansını düzenlemek için destekçi olduğuna inanılmaktadır.

egzamaya_ne_iyi_gelir 19

Egzama Bulaşıcı Mıdır?

Egzama bulaşıcı bir hastalık değildir. Ancak genetik bir hastalıktır. Yoğun stres altında olan bireylerde baş gösterir.

Egzama ile alakalı mevzular;

Başta Egzama Nasıl Geçer? TıklayınızEllerde Egzama Nasıl Rehabilitasyon Edilir? Tıklayın !Kulakta Egzaması Sebepleri Nelerdir, Bulguları TedavisiYüz Egzaması İçin Natürel Mahsuller Nelerdir?Seboreik Dermatit Nedenleri Nelerdir? Rehabilitasyonu Varmı?İbrahim Saraçoğlu’ndan Yüzdeki Egzamaya Nebatsal Çözüm

Etiketler

cilt hastalıkları egzama egzama nebatsal rehabilitasyonu egzama natürel rehabilitasyonu egzama sebepleri egzama rehabilitasyonu elde egzama seboreik dermatit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

maltepe escort ataşehir escort kartal escort pendik escort ataşehir escort göztepe escort kadıköy escort ümraniye escort anadolu yakası escort kadıköy escort göztepe escort pendik escort kartal escort kurtköy escort kartal escort maltepe escort tuzla escort tuzla öğrenci escort avrupa yakası escort bakırköy escort ataköy escort avcılar escort beylikdüzü escort maltepe escort maltepe 18 yaş escort maltepe 100 tl escort kartal escort erenköy escort maltepe escort 100 tl escort anal yapan escort çin escort fransız escort ataşehir escort göztepe escort maltepe escort kartal escort pendik escort escort bayan ataşehir escort çekmeköy escort istanbul escort acıbadem escort çekmeköy escort kurtköy escort maltepe escort pendik escort kadıköy eskort bostancı escort göztepe escort göztepe escort pendik eskort kurtköy escort kadıköy escort bostancı escort göztepe escort kurtköy escort pendik escort kartal escort çeşme escort urla escort anadolu yakası escort avrupa yakası escort sınırsız escort keçiören escort eryaman escort batıkent escort samsun escort terme escort atakum escort bostancı escort kadıköy escort akyarlar escort göltürkbükü escort gümbet escort dragos escort aydınlı escort kurtköy escort pendik escort