Eczacılar Danışmanımız Olacak
Sigara

Eczacılar Danışmanımız Olacak

Obezite, diyabet, hipertansiyon astım ve sigara bağımlılığına danışmanlar geliyor!

   Sağlık bakanlığının yeni çalışmasına göre eczacılar bazı hastalara danışmanlık yapacak. Cemiyette çok sık görülen obezite, hipertansiyon, diyabet, astım ve sigara bağımlılığı meselelerini eksiltmek,gidermek ve eczacılara yeni bir iş alanı oluşturmak ismine Sağlık Bakanlığı, eczacılara bu hastalıklar için danışmanlık imkânı sunuyor.

    Sağlık Bakanlığı onaylı sertifikalı “Sağlık Danışmanı Eczacılar” geliyor. Danışman eczacılar kronik hastaların ilaç kullanımı, ilaç ve besin etkileşimlerini hakimiyet altına alacak. Türk Eczacıları Birliği Başkanı Erdoğan Çolak, yeni uygulama kapsamında Sağlık Bakanlığı ile bir protokol imza atılacağını açıkladı. Çolak, “Yurt dışından aldığımız usçu eczane modülleri var. Bunlar hipertansiyon, diyabet, astım, sigara vazgeçtirme modülleri. Sağlık Bakanlığı da bu modüllere kendi eğitimcileri ile beraber katkı sunacak ve eczanelere sertifika verecek. Eğitimleri akademisyenler verecek, sertifikalar Sağlık Bakanlığı onaylı olacak. Böylece, eczacılar kronik hastalıklarda ehemmiyetli rol oynayacak. Yurttaşa ilaçları nasıl kullanmaları gerektiği ve bu ilaçların takibi mevzusunda bilgi verebilecekler” dedi.

  Konya’da hipertansiyonla alakalı olarak 29 eczanede kaptan bir çalışma başlattıklarını aktaran Çolak, bu çalışmayla ilaçlardaki kullanım oranında ciddi bir iyileşme gözlemlediklerini ifade etti. Çolak, usçu eczane projesi kapsamında da astım hastalarına müteveccih 8 şehirde 254 eczanede kaptan çalışmanın sürdüğünü bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.