Psikoloji

Duyu Bütünleme Terapi Modelinde Ailenin Rolü ve Değeri

Aileler, birey kümelerinden çok daha fazlasıdır. Kendi maksatları ve istekleri vardır. Ayrıyeten aile ortamı her çocuğun ve yetişkinin kendisinin özel olduğunu hissetmesi ve kendi hayallerinin peşinden gitmeye teşvik edilmesi gereken yerlerdir; herkesin bireyselliğinin gelişmesine müsaade verilen yegane alandır. En kıymetlisi ise; pediatrik fizyoterapinin ilgi alanı olan özel çocuklar için aile dinamiklerine yönelik tavsiyeler; aile içi bağlantısı takviyeler ve dolaylı olarak, ailenin kendi dinamiğine, terapiye ve çocuğa takviyesini arttırır.

Aile Ritüelleriniz

Her ailenin birlikte keyif aldığı ve hayatlarının tertipli, öngörülebilir ve ayrılmaz bir modülü haline gelen faaliyetleri olmalıdır. Topluluk fonksiyonlarına yahut toplumsal hizmetlere aile olarak katılmak üzere kimileri önemli arayışlar olabilir. Ailece toplu tertip ya da görüşmelere katılmak çocuğunuzu yaşıtları ile irtibatını, oyuna iştirakini, oyunda izleyen mi, oyuna katılan mı, yoksa sıkılan mı, oyunu öğrenemeyen mi yoksa her seferinde önder olur oynamayan mı? olduğunu gözlemlemenizi sağlayacaktır. Bu belirteçler lakin duyu bütünleme uzmanlarının yorumlayabileceği alt parametrelerin (dispraksi gibi) toplumsal yaşama yansımasıdır. Başka etkinlikleriniz, balık tutmaya gitmek üzere daha hobiye yönelik olabilir. Her türlü ritüel , bir ailenin birbirine bağlanmasına yardımcı olabilir. Seçeceğiniz Fizikî aktiviteye nazaran sorun çözme, görsel uzamsal algı, postural denetim vb. üzere duyusal işlemlemeyi destekleyen bir ritüel edinebilirsiniz

Değerli Sohbetler

Ebeveynler ve çocuklar ortasındaki irtibat, ailenizde en değerli öncelik olmalıdır. Konuşmak, günün ve haftanın faaliyetlerini tartışmak, hisleri paylaşmak ve nitekim birbirinizi dinlemek için vakit ayırın. Vygotsky ‘in de dediği gibi… ”Dil düşünmeyi getirir.” Bu sebeple çocuklarınızın bu alanda desteklenmesi, düşünme, sürece koyma, bağlantı üzere bir çok alanda ilerlemesini sağlar.

Adölesan çağında bağımsızlıklarını ilan etmeye başlarken, gencinizin mahremiyetine hürmet gösterin; kardeşlerine açıklamak istemeyebilecekleri birtakım meseleleri ve zorlukları olabilir. Başka tüm çocuklar, kardeşler ya da yaşıt akrabalar duymadan her bir çocukla teğe bir sohbet edebilmelisiniz. Onun zımnilik dileğini yerine getirirseniz, bu aranızda itimat bağını oluşturan temellerden biri olur. Bu da şayet çocuğunuz duyu bütünleme temelli terapi alıyorsa; terapide fikir belirtme, plan yapma ve uygulama üzere gayeler için seans dışında ailesi tarafından desteklenmiş olacaktır.

Birtakım aileler, aile toplantısı için haftalık bir vakit belirler. Herkes oradayken, aile sıkıntıları, bağlar, planlar ve tecrübeler tartışılır ve en küçüğünden en büyüğüne kadar herkes sesini duyurma ve katılma talihi yakalar. Kendini söz edebilme, benlik algısı, özgüven bu türlü paylaşımlarda oluşur ve artar.

Rekreasyon ve Kültürel Aktiviteler

Aile rekreasyonu, aileyi güçlendirmenin değerli bir yoludur. Spor (katılım ve seyirci), oyunlar, sinemalar ve parkta yürüyüşler, bağlılığı artırmanın ve gerilimi azaltmanın güzel yollarıdır. Kültürel faaliyetler de vaktinizi bedelli kılabilir. Müze, kütüphane, oyun, müzikal ve konser ziyaretleri ailenin ufkunu genişletebilir ve sanata olan takdiri derinleştirebilir. Duyusal ve motor alanda zorlukların görülüp, keşfedilip, desteklenmesi için fırsat yaratır. Çocuğunuz ile top oynadığınızda yaş aralığına bağlı olarak topu karşılaması, atması ve takibi görsel-uzamsal algı ile ilgili bilgi verir. Ya da postural denetim gerektiren, bir mahzurdan atlama ya da kayak üzere aktivitelerde; sık düşme, beden denetim ve durumunu koruyamama üzere durumlar da aileler için ipucu olabilir. Lakin unutulmamalıdır ki; Ailenin bu aktiviteleri yapması ve çocuğu desteklemesi hayatın ilerleyen kısımlarının provası ve alnınan terapinin yaşama uyumlanmış halidir.

Alışveriş yapmak

Alışveriş seyahatleri, ebeveynlerin ve çocukların birlikte vakit geçirmeleri için tertipli fırsatlar sağlayabilir. İster market alışverişi yapıyor olun, ister doğum günü armağanları alıyor olun, bu seyahatler orta çocukluk çağındaki gençler için eğlenceli ve heyecan verici olabilir. Çocuklarınızın listeler yapmasına, mağazadaki eşyaları bulmasına, çantaları otomobile taşımasına ve konuta döndüğünüzde paketlerini açmasına müsaade verin. Çocuğunuza kimi seçeneklere müsaade vermek ve kimi manalı sorumluluklar vermek, onun özgüvenini geliştirmeye yardımcı olabilir. Üstelik Duyu Bütünleme temelli terapinin de baz aldığı ve praksi sorunlarında görülen planlama, amaca yönelik hareket etme, sıralama aktiviteleri üzere zorluk alanları için alış veriş bir prova olabilir.

Sesli Okuma ve Müzik Söyleme

Bir aile olarak yüksek sesle okumak ve müzik söylemek, yakınlık hislerini ve müzik ve kitaplara duyulan takdiri teşvik eder. Ebeveynler , çocuklarının hangi kıssaları okumayı sevdiklerini ve hangi müzikleri dinlemeyi sevdiklerini öğrenmelidir. Sırayla yüksek sesle okumak ve büyürken zevk aldığınız öyküleri ve müzikleri çocukların duymasını sağlamak çok eğlencelidir. Bu sırada çocuğunuzun sese çok hassasiyet durumu (hiper reaktivite) varsa ya da hiporeaktif ise (uyaranlara olması gerekenden daha az reaksiyon verme ya da vermeme); bu aktiflik müşahedeniz ve uzmanlara danışıp ya da haberdar etmeniz için fırsat yaratır.

Tatil Gelenekleri

Bunlar bir diğer eğlenceli aile aktiviteleri kaynağıdır. Makul bir tatilin tarihini, ehemmiyetini ve ritüellerini öğrenen çocuklar, tatil hazırlıklarına ve kutlamalarına daha büyük bir iştirak duygusu hissedeceklerdir. Aile bütünlüğünü, inançlı bağlanmayı arttırır. İştirak duygusu çeşitli alanlarda duyusal zorluk yaşayan çocuğunuzun motivasyonu olabilir ve bu zorlukları motive olduğu bir ortamda sizle birlikte prova etmesi kıymetlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir