Düşük Testosteron Nelere Yol Açıyor?
Hormonal Sorunlar

Düşük Testosteron Nelere Yol Açıyor?

Yemekten hemen sonra yata mı kalıyorsunuz? Uyanır uyanmaz harekete geçebilme özelliğinizi kayıp mı ettiniz? Cinsel ilişkiye olan alakanız eksildi mi? Ereksiyonlarınız daha öncekisi kadar sert değil mi? Bunlar erkeklerin ihtiyarladıkça sıklıkla karşılaştıkları ve hipogonadizme veya erkeklik hormonu testesteronun eksilmesine bağlı meselelerdir. Çoğu erkekte testosteron seviyesi 40 yaşından itibaren eksilmeye başlar ve bu eksilme bazı erkeklerde daha erken başlar. Bu farklılık enerji seviyenizi, kemik dansitenizi adale kitlenizi duygudurumunuzu ve cinsel işlevinizi etkileyebilir. İşin iyi tarafı, bu tesirler, testosteron rehabilitasyonu ile geri döndürülebilir. Gençliğinizdeki testosteron seviyelerine dönmek tekerrür genç sezmenizi sağlayabilir.

Testosteron Rehabilitasyonu nedir?

Testosteron rehabilitasyonu, testosteron seviyesinin banal aralıkta yakalanmasını sağlamak emeliyle testosteronun yerine konmasıdır. Rehabilitasyonla, düşük testosteronla ortaya çıkan problemler azalabilir ya da tamamen ortadan kalkabilir.

Testosteron rehabilitasyonu nasıl uygulanmaktadır?

Testosteron seviyesini artırmak için kullanılan her bkocamanın kendine göre avantajları ve dezavantajları olan birçok tesirli yöntem mevcuttur.

Testosteron Prostat Kanserine yol açar mı?

Uzun zamandır, doktorlar testosteron takviyeyi uygulamanın prostat kanseri tehlikesini artırdığını ve prostatta büyümeye neden olduğunu düşünmekteydiler. Ancak aktüel çalışmalar göstermiştir ki, testosteronun prostat kanserine yol açtığına dair ispat yoktur. Prostat kanseri olan bir erkeği kastre ettiğimiz zaman kanserin ilerlemesinin durduğunu biliyoruz. Bununla birlikte prostat kanseri olan bir hastada testosteron kullanımının kanserin ilerlemesini süratlendireceği doğrultusunda bir evham mevcuttur. Testosteron rehabilitasyonu ile prostat kanserinin ilerleme tehlikeyi düşük olsa da hekiminizin size testosteron reçete etmeden evvel PSA seviyenize bakması ve prostat tetkiki yapması daha tehlikesizdir.

Prostat kanseri başarılı bir biçimde rehabilitasyon edilmiş hastalarda testosteron rehabilitasyonu kullanılabilir, ancak, hekiminizle bereket-hasar vaziyetini iyi bir biçimde değerlendirmeniz gerekir. Testosteron seviyenizi düşürücü bir rehabilitasyon alıyorsanız, testosteron rehabilitasyonu kullanmanız önerilmez.

Testosteron kullanırsam agresyonumda çoğalma olacak mı?

Çoğu insan testosteron kullanınca asabi bir ruh halleri beden geliştirmeciler gibi gelişmiş adaleleri olacağını düşünür. Steroid suistimali ile bu gidişatlar ortaya çıkabilir, ancak bu gidişatlar genellikle banal yetişkine göre kat kat yüksek testosteron seviyeleriyle ilişkilidir. Testosteron seviyesinin banal seviyesine yükseltilmesi gelişmiş adalelere veya asabi ruh haline yol açmaz. Bununla birlikte hipogonadal olan ve testosteron seviyesi banal seviyeye yükselen çoğu erkek artık daha az aksi olduklarını ve daha neşeli olduklarını ifade etmektedirler.

Vücudumun öbür kısımlarında testosteronun nasıl tesirleri olmaktadır?

Testosteron hem erkek hem de kadın bedeninde ehemmiyetli rollere sahiptir. Genellikle testosteron birçok sistem için tesirsiz ya da verimli bir tesire sahiptir. Misalin daha güçlü kemikler, daha fazla adale kitlesi ve daha az yağ kitlesi gibi…

Kısa Yarıyıl Tedaviler

Testosteron enjeksiyonları

Önceleri iki ayda bir verilmesi önerilmekteydi, ancak günümüzde her hafta veya iki haftada bir uygulanmasının daha tehlikesiz olduğu bilinmektedir.

Avantajlar: Özellikle kendiliğindene uygulamada en ucuz rehabilitasyon.

Dezavantajlar: Her enjeksiyonda hormon seviyeleri çok yükselmekte ve öbür njeksiyona kadar gitgide eksilmektedir.

Testosteron jelleri

Ciltten emilebilen jel formunda testosteron preparatları.

Avantajlar: Günlük banal testosteron ritmi korunur. Enjeksiyon ya da iğneye gerek yoktur.

Dezavantajlar: Zorunlu tedbirler alınmadığı takdirde, temas ettiğiniz insanlara hormon geçişi olabilmektedir. partner / eş / çocuk

Uzun yarıyıl tedaviler

Testosteron pelletleri

Cilt altına her 4-6 ayda bir enjekte edilir, yavaş çözünür ve testosteron salınımı yapar.

Avantajlar: Uzun müddetler boyunca hormon seviyeleri sabit kalır, hormonun başkalarına geçiş tehlikeyi yoktur, rehabilitasyonu unutma tehlikeyi yoktur.

Dezavantajlar: Birçok ülkede bulunmamaktadır, uygulanması çok minik bir operasyon gerektirir.

Testosteron undecanoat enjeksiyonları

.

Her 10-14 haftada bir uygulanmaktadır.

Avantajlar: Uzun müddetler boyunca hormon seviyeleri sabit kalır, hormonun başkalarına geçiş tehlikeyi yoktur

Dezavantajlar: Birçok ülkede bulunmamaktadır.

Uyarılar:

• Testosteron takviyeyi kullandığınızda, bedeniniz testisten testosteron imalini durdurabilir. Bu da testislerde küçülmeye ve sperm imalinin durmasına yol açabilir. Bu hali hazırda çocuk sahibi olmak isteyen erkekler haricinde problem teşkil etmez. Çocuk sahibi olmak isteyen erkekler netlikle testosteron preparatı kullanmamalıdır. Klomifen sitrat sperm rakamını düşürmeden testosteron yapımını artırabilen oral bir rehabilitasyondur.

• Testosteron jel kullanıyorsanız, çocuklara geçişini yasaklamak için uyumadan evvel kullanmanızı ve eşinize ya da partnerinize geçişini önlemek için bir tişört giymenizi önermekteyiz.

• Jel duş almadan evvel değil, sonra uygulanmalıdır. Jelin ciltten emilmesi saatler devam ettir, ve üstünüzden yıkanıp gitmesine neden olabilir.

Prof. Dr. Önder Yaman

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi

Bevliye Anabilim Dalı Öğretim Azası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.