Aile Danışmanı

Dünyayı algıladığınız gözlükler sahiden size uygun mu?

Her birimiz misal olaylara karşı neden farklı yansılar veriyoruz?

Bir olay düşünelim ve birebir olaya birçok insanın maruz kaldığını varsalım bu insanların hiç birinin yansıları birbiri ile birebir olmayacaktır. Pekala olay tıpkı ise bu olaya karşı yansılarımız neden birebir olmuyor?

Zira her birimizin bir algısı var ve biz olay tıpkı olsa bile o olayları kendi algımıza nazaran kıymetlendiriyoruz. Hasebiyle da her birimizde yarattığı tesir birbirinden farklı oluyor. Bu durumu gözlük metaforu ile şu halde açıklayabiliriz.

Hepimizin gözünde bir gözlük var bunlar bizim hayatı gördüğümüz değerlendirdiğimiz algı gözlüklerimiz. Birinin gözlüğü kırık, çizik iken diğer birinin gözlüğü çok kirli, diğerinin ki pembe iken bir diğerinin ki siyah olabilir bu örnekleri sonsuz olasılıkla çoğaltabiliriz. Hangi gözlüğe sahip isek baktığımız o olayı o denli göreceğiz. Gözlüğü kirli olan kirli, pembe olan pembe, siyah olan ise siyah görecek. Değişen olay ya da durum değil yalnızca olayları algıladığımız gözlüklerimiz. Pekala biz bu gözlüklere nasıl sahip olduk neden hepimiz tıpkı gözlüklere sahip olamadık? Kişilik yapımız, ailemiz, yaşadığımız etraf,arkadaşlarımız, öğretmenlerimiz, eğitimlerimiz, toplum, din, okuduklarımız, izlediklerimiz ve bunun üzere bir cok etken bizim gözlüklerimizi ortaya çıkardı. Her birimiz farklı kişilik yapılarına,ailelere,çevreye ve öbür tüm farklılıklara sahip olduğumuz için gözlüklerimiz farklı oldu.
O yüzden olayları değiştirmeye çalışmadan evvel dünyaya baktığımız gözlüklere yani o olayları algılama formumuza bakmamız incelememiz gerekir.

Benim kişiliğim bu, ben hudutlu biriyim, ben alıngan beşerim,çabuk öfkelenirim üzere söylemlerimizi durumları kabullenip haklılığımızı kanıtlamak için kullanmak yerine algımızı anlamak için kullanmalıyız. Kendimizi tanımak ve tanımlamak için bu telaffuzlara dikkat etmeli ve güzelimize gitmeyen durumlar sanki sahiden bu durum ile mi ilgili yoksa benim o olaya baktığım algımla, gözlüklerim ile mi ilgili bunu incelemeliyiz. Lakin bu sayede güzelimize gitmeyen durumlarda değişim dönüşüm sağlayabiliriz. Olayları değiştirmek için üstün bir efora girmeden evvel birinci denetim edilmesi gereken şey; hayata uygun gözlüklerle bakıp bakılmadığıdır…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir