DOMATES SUYU
Tamamlayıcı Tıp

DOMATES SUYU

Uzmanlar, kalbi gözeten likopen isimli maddenin, kalp sıhhati için çok ehemmiyetli olduğunu belirterek, bu maddenin domates suyunda oldukça fazla olduğunu dikkat topluyorlar.

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Besin Mühendisliği Kısmı Öğretim Azası Prof. Dr. Nevzat Tamam, sebze ve meyvelerde bulunan karotene benzeyen bir madde olan likopenin, sağlık açısından son derece verimli olduğunun bilimsel araştırmalarla ispatlandığını belirterek, likopenin prostat, sindirim sistemi, göğüs ve akciğer kanserinin bedende dağılmasını da yasakladığını söyledi. Prof. Dr.Tamam laflarını şöyle sürdürdü:

Tropikal meyvelerin yanı gizeme kırmızı greyfurt ve karpuzda da likopen var. Ancak, kalbi hastalıklara karşı gözeten bu madde domates suyunun yüzde 85 inde bulunuyor. Aynı zamanda portakalda bulunan C vitaminine eşdeğer oranda da vitamin kapsıyor. Bu da domatesi bağışıklık sisteminin büyümesi, nezle ve grip rehabilitasyonunda da aktif bir konuma getiriyor. Domateste bulunan minerallerden selenyum ise metabolizmanın tertip edilmesi, kısırlığın önlenmesi, beden gelişiminin sağlanması ve pankreasın harekete geçirilmesinde de tesirli oluyor.

Prof. Dr. Nevzat Tamam ayrıca mide ve bağırsak hastalarının asitli olan domatesi ham olarak harcamamalarını, bunun yerine haşlanmış patatesi seçim etmelerini önerdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.