DOMATES DAMAR TIKANIKLIĞINI ÖNLÜYOR
Tamamlayıcı Tıp

DOMATES DAMAR TIKANIKLIĞINI ÖNLÜYOR

Daha evvel kansere karşı tesirli olduğu tanımlanan domatesin bir verimlerine bir yenisi ilave edildi. Bilimadamları domatesin kanı daha sıvı hale getirerek damar tıkanıklığı ve daralmasını yasakladığını açıkladı. Domates suyu da eş bir tesir yaratıyor.

Bedende bir yara açıldığı zaman kanın pıhtılaşmasını sağlayarak kan kaybını yasaklayan kan pıhtısı hücreleri çok yoğun olduğu zaman damar tıkanıklığı ve daralmasına neden olabiliyor.

Bazı şahıslarda da pıhtılaşmayı sağlayan ‘Platelet’ maddesi çok yoğun olarak bulunuyor, bu da damardaki kan akışını giderek zayıflatıyor ve zamanla damar tıkanıklığına neden oluyor. Yapılan araştırmalar domateste bulunan bir maddenin pıhtı hücrelerinin neden olduğu kan yoğunluğunu eksilttiğini ve kanı daha sıvı hale getirdiğini gösterdi.

SUYU DA YARARLI

Sonuçları İngiliz Platelet mecmuasında yayınlanan araştırmaya göre; domatesin çekirdeğinin etrafındaki sarı akışkan işte bu tesiri yaratıyor. Başka Bir Deyişle domates yemek ve domates suyu içmek verimli. Üstelik domatesin kanı sıvı hale getiren ilaçlar gibi yan tesirleri de yok.

BOL BOL DOMATES YİYİN

Uzmanlar sigara içenlere, doğum hakimiyet hapı kullanan bayanlara, uzun yolculuklar yapanlara, tam gün oturarak çalışanlara kanı sıvı hale getirmek için bol bol domates yemesini nasihat ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir