Psikoloji

Doğum Sonrası Depresyon

Doğum Sonrası Depresyon / Postpartum PPD

Doğumdan sonra her 10 anneden biri doğum sonrası depresyon denilen durumlar karşı karşıya kalabilir. Bebek sahibi olan annenin bedenindeki kimyasalların toplumsal ve ruhsal değişikliklerin tesiriyle majör depresyon belirtilerinin yaşanacağı biçimde işlemesine Postpartum depresyon (PPD) denir.

Postpartum Depresyon Belirtileri

Uyku eksikliği, cinsel istekte azalma, iştah eksikliği, ruh halindeki değişimler birinci belirtileridir. Doğum sonrası depresyonu geçiren şahıslar değersizlik, ümitsizlik, yetersizlik hislerini abartılı biçimde yaşayabilir, depresyonun şiddetine nazaran ilerleyen etaplarda intihar kanıları geliştirebilirler.

Kimler Postpartum Depresyon Riski Taşır

Doğuma ruhsal ve bedensel manada hazır olmayanlar, ileri yaşlarda doğum yapanlar, istemeyerek doğum yapanlar ve mutsuz yahut gerilimli bir evlilik periyodu geçiren annelerde postpartum depresyonu görülme ihtimali öbür annelere nazaran daha yüksektir.

POSTPARTUM DEPRESYON TEDAVİSİ SÜRECİ

Postpartum depresyon tedavisi konusunda atılacak birinci adım gerekli duygusal takviyenin sağlanmasıdır. Tedavi çerçevesinde annenin eşi ve birinci derece yakınlarına durum karşısında nasıl davranmaları gerektiği öğretilir. Bu bilgilendirme ve dayanak çalışmalarının kâfi olmadığı daha ileri seviyedeki rahatsızlıklarda ilaçlı tedavi düşünülür ve emziren annelerin bebeklerinin ilaç tedavisinden asgarî seviyede etkilenmesini sağlayacak ilaç seçenekleri kıymetlendirilir.

Ne Vakit Uzman Dayanağı Alınmalıdır?

Kendini olumsuz tesirlerden koruyamayan anne maalesef çocuğunu korumaktan da aciz kalabilir. Tedavi edilmemiş doğum sonrası depresyon yeni anneye ziyan verirken bebeğe karşı de çeşitli risk faktörleri barındırır. Postpartum depresyon belirtileri 15 günden fazla sürüyorsa, günlük ömür akışını olumsuz etkiliyorsa, anne çok tasa içindeyse ve kendine yahut bebeğe ziyan vermeyi aklından dahi geçiriyorsa hiç vakit kaybetmeden, mutlaka belirtilerin resen hafiflemesini beklemeden bir uzmandan yardım alması gerekir.

Tedavi Sürecinde Annenin Yapabilecekleri

Hormonal değişikliklerin düzenlenmesi maksadıyla alınması gereken tabip onaylı ilaç ve desteklerin aksatılmaması, uygun beslenme, âlâ bir uyku nizamının kurulması, bebeğin bakımında yakın bir aile bireyinden yardım alınması ve mümkünse bu kişinin konutun içinde ya da yakınında ikamet etmesi, annenin mümkün olduğu kadar gün ışığından yararlanması, kendini konuta kapatmaması, yürüyüş yapmak ve müzik dinlemek üzere zihni rahatlatacak aktivitelerde bulunması doğum sonrası depresyon tedavisi konusunda anneye düşen misyonlardan bir kaçıdır. Şayet imkan varsa ruhsal takviye alınması bu sürecin en az ziyanla atlatılmasını ve anne ile yeni doğan bebek ortasında kurulması gereken sağlıklı bağın oluşmasını sağlayacaktır.

Bu yazının telif hakkı Adil Maviş’e aittir. Kaynak gösterilerek yayınlanabilir. Makaledeki bilgilere dayanarak rastgele bir teşhis ve tedavi uygulanamaz. Adil Maviş kendi geliştirdiği ve kişinin içsel dinamiklerini en üst düzeyde kullanılabilmesine dayalı koçluk ve ferdi danışmanlık hizmeti vermektedir. Bu bağlamda alacağınız hizmet teşhis ve tedavi kapsamında değildir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir