Kadın Sağlık

Doğal doğum süreçleri hakkında

Doğum en kolay tanımla bebeğin doğum kanalından çıkışıdır.

Daha ayrıntılı bir tarif yapacak olursak; Doğum ilkel beyin tarafından denetim edilen, oksitosin üzere hormonların faal rol oynadığı, tıpkı vakitte annenin doğum coşkusu yahut tam aksisi endişe üzere hisleri ağır olarak hissettiği, içgüdüsel gerçekleşen bir kas aksiyonudur. Doğal doğum ise; tabiatıyla başlayan, doğal hormonların etkin olarak salgılandığı, mümkün olduğunca rutin müdahalelerin yapılmadığı, doğumdan çabucak sonra anne ve bebeğin çıplak olarak buluştuğu ve mümkün olduğunca uzun mühlet bir ortada kaldıkları doğum halidir.
Aslında doğal doğum, olağan doğumun kendisidir. Fakat fark anne ve bebeğin gereksinimlerin ön planda tutulmasıdır.

Günümüzde olağan doğum tarifinin içi o kadar boşaltılmıştır ki geriye kalan doğum tarifi yalnızca bebeğin doğum kanalından çıkması formunda kalmıştır. Hatta son vakitlerde bir adım daha ileri götürülerek ‘normal doğum tehlikelidir, sezaryen ameliyatı ile doğum en uygun doğum yöntemidir’ halinde telaffuzlar duyulmaktadır. Günümüzde olağan doğumlarda rutin müdahaleler çok sık kullanıldığı için anne ve bebeğin en kolay ve en değerli gereksinimleri be yazık ki unutulmuştur. Bu rutin müdahaleler annenin aç bırakılması, hareket özgürlüğünün kısıtlanması, lavman, epidural anestezi, yapay sancı üzere ilaçlarla doğumun hızlandırılması, epizyotomi, kordonun erken kesilmesidir. Doğum sonrası bebeğin anne göğsüne verilmeyip bebek odasına bakım için götürülüp, aşılarının hemen yapılması da son derece gereksiz bir uygulamadır.

Doğumlar başlama vakti aşikâr, mühleti sabit, her annenin gereksinimlerinin tıpkı olduğu bir harekete dönüştürülmeye çalışılmaktadır. Günümüzde doğum medikal yardım almadan gerçekleşemeyecek bir süreç üzere algılanmaktadır. Lakin unutulmamalıdır ki her annenin öncelikli gereksinimleri farklıdır. Bir anne için doğumda öncelikli muhtaçlık mahremiyet ve fizikî doğum ortamı iken diğer bir anne için doğumun coşkusunu hissetmek yani epidural anestezi uygulanmaması olabilir.

Ne yazık ki uygulanan bu rutin müdahalelerin faydası günümüzün tıbbında katılık kazanamamıştır. Bir müdahale yanlışsız vakitte uygulandığında bir anne yahut bebeği kurtarıyorken herkese uygulandığında faydadan çok ziyan getirebilmektedir.
Unutmayınız ki doğum içgüdüsel, olağan, doğal ve sağlıklıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir